Kuru yük taşımacılığında gemi işletmeciliği maliyet analizi ve bir uygulama
Cost analysis of ship management in dry bulk shipping and an application
- Tez No: 582567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Denizcilik sektörü; konteyner, tanker, proje taşımacılığı ve kuru yük olmak üzere dört alt sektöre ayrılır. Gemi işletmeciliği gerek yatırım gerek cari işletme açısından büyük maliyetleri olan ve kendine özgü finans yönetimi gerektiren, dolayısıyla maliyet analizinin çok önem arz ettiği bir iş koludur. Kuru yük sektörü diğer alt sektörlerle benzerlikler göstermekle beraber gerek operasyonel gerek mali anlamda kendine özgü dinamiklere sahiptir. Dünyada cari olarak yaklaşık 100 milyon tonluk ticaret hacmine sahip olan sektörde özellikle 2008 ekonomik kriziyle birlikte başlayan süreçte çok yoğun rekabet şartlarının da etkisiyle navlun endeksi oldukça düşük seyretmekte, bu durum maliyet yönetiminin önemini daha da artırmaktadır. Dolayısıyla her ne kadar sektör içinde maliyet yönetimi geleneksel bir yapıda devam ettirilse de maliyet analizi eksik kalmakta, firmalar bu eksiklikler dolayısıyla ciddi kayıplar yaşamaktadır. Daha önce gemi işletmeciliği maliyet analizi ile ilgili genel çalışmalar yapılmış olmakla beraber kuru yük için özel bir çalışma bulunmamaktadır. Bu anlamda bu çalışma kuru yük sektöründeki maliyet analizi eksikliğini gidermek açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: Kuru yük taşımacılığı ve navlun sözleşmelerinin incelenmesi, kuruyük taşımacılığında gemi işletmelerinin maliyetlerinin incelenmesi ve sefer bazlı navlun esasıyla çalışan bir gemi işletmesinin maliyet analizi uygulaması.
Özet (Çeviri)
Maritime sector consists of four sub sectors as container, tanker, project and dry cargo. Ship management deals with big costs in terms of both investments and current managing costs so it requires a specific finance management that cost analysis is crucial for. Having similarities to other sub sectors, the dry cargo ship management has its own dynamics, both operationally and financially. In a worldwide trade volume of approximately 100 million tons, the freight index is very low due to the intense competition especially starting with the 2008 economic crisis. This situation increases the need fora sophisticated cost management. Although cost management in the sector continues in a traditional way, companies are experiencing serious losses due to the lack of cost management. Previous studies have emphasised on ship management cost analysis, but there is no specific study for dry cargo. In this respect, this study aims to contribute to the lack of cost analysis in the dry cargo sector. The study consists of three main parts: the analysis of dry cargo and freight contracts, the examination of the costs of ship managers in dry cargo sector and applying the cost analysis to a ship managing company working voyage basis.