Identifying areas of specific interest of twitter users who tweet about cryptocurrencies
Kripto paralar hakkında tweet paylaşan twitter kullanıcılarının ilgi alanlarını tanımlama
- Tez No: 582566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ONUR DURAHİM, PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sosyal Ağ Siteleri (SAS), kullanıcıların yaşam tarzlarını, fikirlerini, bilgi ve haberleri paylaştığı, diğer kullanıcılarla iletişim kurduğu çevrimiçi platformlardır. Herhangi bir konuda araştırma yapmak için sosyal ağ siteleri bilgi kaynağı olarak tercih edilebilir. Bu araştırmada, kripto para hakkında tweet atmış olan Twitter kullanıcılarının başka hangi konular'a ilgili olduklarını, kendi tweet'lerini konu çıkarma algoritmasını kullanarak analiz ettik. Mevcut literatürdeki kripto para birimi kullanıcılarını ilgi alanlanlarını belirlemek için çok az araştırma yapılmıştır. Twitter'ı veri kaynağı olarak seçilmesinin nedeni, Twitter'ın Twitter Uygulama Programlama Arayüzleri (API'ler) aracılığıyla kolay erişimle güncel ve geçmiş verilere erişim sağlamasıdır. Araştırmaya dahil edilecek olan Twitter kullanıcılarına erişilebilmesi için, anahtar kelimelerden oluşan bir arama sorgusu oluşturuldu. Bu anahtar kelimeler bitcoin, ethereum, ripple, btc, blockchain, fintech ve cryptocurrency olarak belirlenmiştir. Veriler, kripto para birimleri hakkında tweet atan Twitter kullanıcılarından toplanan tweet'lerden oluşmaktadır. Bu tweet'ler, konu çıkarma algoritmalarından biri olan Latent Dirichlet Allocation (LDA) kullanılarak analiz edildi. LDA analizinin sonunda, kripto para birimi ile ilgilenen Twitter kullanıcılarının politika, ekonomi, çığır açan teknolojiler, dijital bankacılık, sosyal yaşam,veri bilimi ve küreselleşme gibi konulara ilgi gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Networking Sites (SNSs) are online platforms in which users present their lifestyles and opinions, share information and news, and communicate with other users. SNSs have been the preferred source of information for doing academic research on any subject. In this thesis, the interest areas of Twitter users who tweeted about cryptocurrencies were scrutinized by analyzing their tweets with a topic extraction algorithm. Little research has been conducted to identify the interest areas of cryptocurrency users in the current literature. As the data source, Twitter is chosen because Twitter provides current and historical data with easy access through Twitter Application Programming Interfaces (APIs). In order to reach Twitter users, a search query consisting of the keywords to be used was created. The keywords included“bitcoin, ethereum, ripple, btc, blockchain, fintech, and cryptocurrency”. Therefore, the data composed of tweets that were collected from Twitter users who tweeted about cryptocurrencies. These tweets were analyzed by using Latent Dirichlet Allocation (LDA), which is one of the well-known topic extraction algorithms. According to the result of LDA, Twitter users tweeted about cryptocurrency are found to be also interested in politics, economy, disruptive technologies, digital banking, social life, and data science.