Ortogonal olmayan bir yapıda deprem doğrultusunun yapısal davranışa etkisi
The effect of earthquake direction on structural behavior in a non-orthogonal structure
  1. Tez No: 582609
  2. Yazar: ÜMİT EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada deprem doğrultusunun yapısal davranış üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, dört katlı ortogonal olmayan betonarme bir binanın zaman tanım alanında analizleri yapılmıştır. 2019 yılında yürürlüğe giren TBDY'ne uygun olarak ön tasarımı ve boyutlandırması tamamlana yapının dinamik analizleri ZEUS-NL programında yapılmıştır. Çalışmada etkin yer ivmesi değerlerine sahip 7 adet deprem kaydı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk adımı olarak, seçilen deprem kayıtlarının 0-180o aralığında 20o'lik artımlarla döndürülmesi işlemi yapılmıştır. Bunun için Excel programı üzerinde hazırlanan bir formülasyondan yararlanılmıştır. Bir sonraki adımda, ZEUS-NL programında üç boyutlu dinamik modeli oluşturulan yapının orjinal ve dönüştürülmüş deprem kayıtları için analizleri tamamlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçları kullanılarak, kiriş kesme kuvveti, kolon eksenel kuvvet ve kesme kuvveti ve göreli kat ötelemeleri değerlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of earthquake direction on structural behavior. For this purpose, a four-story non-orthogonal reinforced concrete building was analyzed in the time domain. In accordance with TBDY, which was put into effect in 2019, the preliminary design and dimensioning of the structure in the STA4CAD program was completed and the dynamic analysis of the structure was made in the ZEUS-NL program. In this study, 7 different earthquake recordings with significant ground acceleration values were used. As the first step of the study, the selected earthquake recordings were rotated with 200 increments in the range 0-1800. For this purpose, a formulation prepared on Excel program was used. In the next step, the ZEUS-NL program was developed for the original and transformed earthquake records. By using the results of the analysis, it is aimed to examine the values of beam shear force, column axial force and shear force and relative fold displacements.