Sulama suyu kalitesinin ıspanak (spinacia oleracea L.) bitkisinin çimlenme ve verimine etkisi
- Tez No: 58263
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZEKİ ERÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA SUYU KALİTESİNİN ISPANAK (Spinacia oleracea L) BİTKİSİNİN ÇİMLENME ve VERİMİNE ETKİSİ Sema ÇİZİKÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL 1997, Sayfa : 64 Jüri : Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Bu çalışma, değişik tuzluluk, SAR ve Ca:Mg oranlarına sahip sulama sularının ıspanağın çimlenme ve verimine olan etkisinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Laboratuvarda yürütülen çimlenme denemesi, tesadüf parsellerinde 6x3x3, serada yürütülen verim denemesi ise 5x3x3 faktöriyel deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede Matador ıspanak çeşidi kullanılmıştır. Deneme konularını, 6 farklı sulama suyu tuzluluk seviyesi (1, 2.5, 5, 7.5, 10 ve 15 dS/m), 3 farklı sodyum adsorpsiyon oranı (SAR) ( 5, 10, 15) ve 3 değişik Ca:Mg oranı (1:1, 3:1 ve 1:3) oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda; ıspanak tohumlarının 1 dS/m' den 15 dS/m' ye kadar tuzluluk seviyelerinde çimlenme yüzdeleri sırasıyla % 83.00, 73.00, 63.00, 57.00, 53.00, 23.00 ve verim miktarları 67.19, 63.56, 45.12, 27.20 ve 9.71 g/saksı olarak bulunmuştur. Aynı şekilde 5, 10 ve 15 SAR seviyeleri için çimlenme yüzdeleri % 83.00, 67.00, 60.00 ve verim değerleri 67.19, 64.77 ve 63.73 g/saksı olarak, Ca:Mg oranının 1:1, 3:1 ve 1:3 olduğu seviyelerde ise çimlenme yüzdeleri %83.00, 73.00 ve 57.00, verim miktarları 67.19, 65.24 ve 57.85 g/saksı olarak tespit edilmiştir. Bu değerlere göre uygulanan sulama suyu tuzluluğu ve SAR miktarı arttıkça çimlenme ve verim miktarı azalmıştır. Sulama suyundaki magnezyum miktarının artması da çimlenme ve verim miktarının azalmasına neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Ispanak, Sulama suyu kalitesi, SAR, Ca:Mg oranı, Toprak tuzluluğu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF IRRIGATION WATER QUALITY ON SPANICH (Spinacia oleracea L) GERMINATION AND YIELD Sema ÇIZIKÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL 1997, Page : 64 Jury : Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc. Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ The aim of this research is to determine the effect of salinity, SAR and Ca:Mg ratio in irrigation water on yield and germination of spinach seeds. Matador variety of spanich was used in experiment. Laboratory experiment was conducted as randomised plot design and 6x3x3, green house experiment was conducted as randomised plot design in 5x3x3 facional with tree replications. Treatments are, 6 salinity levels (1, 2.5, 5, 7.5, 10 ve 15 dS/m), 3 sodium adsorption ratio (SAR)( 5, 10, 15) and 3 different Ca:Mg ratio (1:1, 3:1 ve 1:3). As a result, germination percentages were 83.00%, 73.00%, 63.00%, 57.00%, 53.00% and 23.00% from 1 dS/m to 15 dS/m salinity levels and yields were 67.19, 63.56, 45.12, 27.20 and 9.71 g/pot from 1 dS/m to 10 dS/m salinity levels. Germination percentages were 83.00%, 67.00% and 60.00% and yields 67.19, 64.77 ve 63.73 g/pot on different SAR values. On different Ca:Mg ratios same parameters were faund 83.00%, 73.00% and 57.00%, 67.19, 65.24 and 57.85 g/pot. According to analysis of the leaves and soil, yield and germination percentage amount of spinach decreased with increasing levels of irrigation water salinity, SAR and Mg. Key Words : Spinach, Irrigation water quality, SAR, Ca:Mg ratio, Soil salinity