Bir idari işlem olarak Vergi İcra Hukukunda ödeme emrinin hukuksal niteliği
Legal quality of payment order in Tax Executive Law as an administrative procedure
- Tez No: 582659
- Danışmanlar: PROF. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Vergi hukukuna ilişkin işlemlerin tesisi ve denetimine ilişkin kavramlardan dolayı idare hukuku ve vergi hukuku iç içedir. Bu çerçevede, idare hukukunda önemli bir yere sahip olan idari işlem kavramının vergi icra hukukunun önemli bir safhası olan ödeme emri açısından incelenmesini konu edinen tez çalışmasında idare hukuku ve vergi hukukunun birleşim kümesini teşkil eden idari işlem temelinde ödeme emri kavramının hukuksal niteliği irdelenmiştir. Ödeme emri, vergi icra hukukunda tahsil aşamasının esaslı bir aşaması olup, temelinde bir idari işlem teşkil etmektedir. Bu nedenle her şeyden önce bir idari işlem olan ödeme emrinin hukuksal niteliğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, tez çalışmasında öncelikli olarak genel çerçevede idari işlem kavramı ve idari işlemin özellikleri ele alınmıştır. Sonraki aşamalarda, ödeme emri kavramı, ödeme emrinin nasıl bir idari işlem olduğu, idari işlemin unsurları açısından incelenmesi ve ödeme emrinin unsurlarında hukuka aykırılık halleri bulunması konusuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Administrative law and tax law are intertwined due to the concepts related to establishment and supervision of tax law transactions. In this framework, the thesis examining the concept of administrative transaction which has an important place in administrative law in terms of payment order, which is an important stage of tax enforcement law, is examined in terms of the legal nature of the concept of payment order on the basis of administrative transaction which constitutes the combination set of administrative law and tax law. The payment order is a fundamental stage of the collection phase in the tax enforcement law and constitutes an administrative process on the basis of it. Therefore, first of all, it is important to determine the legal nature of the payment order, which is an administrative process. In this context, the concept of administrative procedure and the characteristics of administrative procedure have been handled in the thesis. In the following stages, the concept of payment order, what kind of administrative order the payment order is, examining in terms of the elements of the administrative order and the elements of the order of payment have been included in the law.