Reducing computational demand of multi-state constraint kalman filter in visual-inertial odometry applications
Görsel-ataletsel konumlama uygulamalarında çok durum kısıtlı kalman süzgecinin işlem yükünün azaltılması
  1. Tez No: 582672
  2. Yazar: KEREM EYİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; Çok Durum Kısıtlı Kalman Süzgeci tabanlı Görsel-Ataletsel Konumlama uygulamalarında konumlama çözümünün doğruluğunu korurken, gerekli olan işlem yükünü azaltmaktır. Bunu başarmak için, anahtar kareye dayalı bir poz seçim mekanizması önerilmiştir. Önerilen yöntem platform kinematiğinin kestirimi için, görsel ölçümler ile ataletsel ölçümleri birleştirir. Bu çalışmanın katkısı, sadece seçilen anahtar karelerden elde edilen görsel ölçümleri seyrüsefer amacıyla kullanarak süzgeç işlemlerinin işlem yükünü azaltmaktır. Önerilen yöntemin performansını değerlendirmek için bir hava platformunun farklı hızlarında toplanan görsel-ataletsel veri setleri ile deneyler yapılmıştır. Sonuçlar, önerilen yöntemin doğru hesaplama çözümünü elde etmenin yanı sıra, gerekli işlem yükünü uygun bir anahtar kare seçim ölçütüyle düşürdüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reduce the computational load required by Multi-State Constraint Kalman Filter in visual-inertial odometry applications while maintaining the accuracy of the localization solution. In order to accomplish this, a keyframe-based pose selection mechanism is proposed. The proposed method fuses visual measurements with inertial measurements in order to estimate the kinematics of the platform. The contribution of this study is to reduce computational demand of the filtering operations by using visual measurements obtained only from selected keyframes for navigation purposes. Experiments have been performed with visual-inertial datasets collected at different speeds of an aerial platform in order to assess the performance of the proposed method. Results showed that the proposed method can attain accurate navigation solution while decreasing the required computational load with a proper keyframe selection criteria.