Çerezlik kabak (Cucurbita pepo L.) ekim alanlarında yabancı ot mücadele yönteminin araştırılması
Investigation of weed control methods in snack pumpkin (Cucurbita pepo L.) planting areas
- Tez No: 582673
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkemizde çerezlik kabak tarımı son yıllarda özellikle İç Anadolu Bölgesi'ndeki illerde artış göstermiştir. Çerezlik kabakta verimi etkileyen birçok biyotik ve abiyotik faktör bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biriside yabancı otlardır. Çerezlik kabakta ruhsatlı herbisit bulunmamaktadır. Bu Çalışma çerezlik kabakta yabancı ot mücadele yöntemlerini geliştirmek amacı ile 2016-2017 yıllarında Kayseri'de yürütülmüştür. 2016 yılında yörede çiftçiler tarafından tavsiye dışı olarak kullanılan ve literatürden kabakta kullanılabileceği düşünülen 7 farklı etken maddeli (Aclonifen, linuron, pendimethalin, Clamazone, metribuzin, halosulfuron-methyl, Isoxaflutole) herbisitler denemeye alınmış ve bunların bir kısmının çerezlik kabakta fitotoksite oluşturduğu tespit edilmiştir. 2017 yılında, bir önceki yıl etkili bulunan Halosulfuron-methyl ve Clamazone'nin farklı dozları çıkış öncesi ve sonrası olarak uygulanmış 1 çapa 2 çapa ve yabancı otlu parsel olmak üzere tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak 18 uygulama denemeye alınmıştır. Deneme alanlarında en fazla bulunan yabancı ot türleri Kırmızı köklü tilkikuyruğu (Amaranthus retroflexus L.) sirken (Chenopodium album L.), horozibiği (Amaranthus albus L.), domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.) tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) demir dikeni ( Tribulus terrestris L.), boz ot (Heliotropium auropeaum L.) ve soda otu ( Salsola kali L.) olmuştur. Kullanılan herbisitlerden Halosulfuron methyl'in çıkış öncesi 4, 6 ve 10 gr/da dozları kuru ve sulu şartlarda % 95 üzerinde etkili bulunmuştur. Clamazon'un 20,40 ve 80 ml/da dozları da sulu ve kuru şartlarda % 95'ın üzerinde etki göstermiştir. Bu herbisitlerin çerezlik kabak alanlarında yabancı otlarla mücadelede kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the cultivation of pumpkin has increased in Turkey especially in the provinces of Central Anatolia Region. There are many biotic and abiotic factors that affect the yield of a pumpkin and one of the most important of these is weeds. Currently, there are no herbicides registered for pumpkin. This study was conducted in Kayseri between 2016 and 2017 years with the aim of developing weed control methods in pumpkin cultivation. Herbicides with seven different active ingredients (Aclonifen, linuron, pendimethalin, Clamazone, metribuzin, halosulfuron-methyl, and Isoxaflutole) which are used as non-recommended by local farmers and considered to be used in pumpkin cultivation were investigated in 2016. Some of the herbicides tested Aclonifen, linuron, pendimethalin metribuzin, Isoxaflutole were determined to cause phytotoxicity in pumpkins. In 2017, different doses of Halosulfuron-methyl and Clamazone, which were effective in the previous year, were applied as pre-and post-emergence to the parcels consisting of one hoeing, two hoeing's, and grassy, and replicated four times in randomized block experimental design. The most common weed species in the experiment areas were redroot pigweed (Amaranthus retroflexus L.), fat hen (Chenopodium album L.), common tumbleweed (Amaranthus albus L.), common cocklebur (Xanthium strumarium L.), field bindweed (Convolvulus arvensis L.), puncturevine (Tribulus terrestris L.), common heliotrope (Heliotropium auropeaum L.), and common saltwort (Salsola kali L.). Pre-emergence doses of 4, 6 and 10 g/da of Halosulfuron methyl which was one the herbicides tested were effective over 95% in irrigated and non-irrigated areas. Doses 20, 40 and 80 ml/da of Clamazon also showed an impact over 95% in irrigated and non-irrigated areas. The study revealed that herbicides tested could be used in the control of weeds in pumpkin cultivation.