Adana tarihi kent merkezinde morfolojik bir okuma; Abidinpaşa Caddesi'nin 1938-2018 yılları arasındaki fiziki değişimi
A morphological reading in adana historic city center: Physical transformation of Abidinpasa Avenue between 1938-2018
  1. Tez No: 582685
  2. Yazar: BELİZ BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
19. yüzyılda kentlerin tarihi ve fiziki oluşumları incelenerek kentsel mekân kavramı farklı disiplinler bağlamında tanımlanmıştır. Kentsel mekânda meydana gelen form değişikliklerini konu alan kentsel morfoloji, kentlerin fiziki yapısına dair değişimleri bilimsel yöntemlerle açıklarken, her kentin sahip olduğu tarihi ve sosyolojik yapıyı da bağlam olarak ele alır. Çalışmanın ana amacı Adana tarihi kent merkezinde bulunan Abidinpaşa Caddesi'nin 1938 ve 2018 yılları arasındaki fiziki formunun evrimini incelemek ve değişim ardındaki etkenleri tespit etmektir. Çalışma aynı zamanda, çok katmanlı yapısı dolayısıyla üzerinde birçok nitelikli yapının bulunduğu tarihi caddenin fiziki durumuna dair bir belgeleme çalışmasıdır. Bu amaç doğrultusunda harita, çizim ve gazete arşivleri kullanılarak M.R.G Conzen ve Gianfranco Caniggia'nın geliştirdiği morfolojik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda Roma Dönemi'nden bugüne kadar var olduğu düşünülen Abidinpaşa Caddesi'nin, 1938'den 2018'e gelene kadar sokak dokusu ve ada-parsel ilişkisi bağlamında büyük ölçekli değişime uğramadığı, ancak binaların fonksiyon, nitelik ve kat yükseklikleri açısından değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 19. Century, the historical and physical development of cities were investigated and urban space was defined by various disciplines. Urban morphology which explains form transformations in urban space, takes the historical and the sociological structure of the cities as context by defining these transformations using scientific methods. The purpose of this thesis to investigate the physical analysis of Abidinpaşa Avenue between 1938-2018 by using morphological methods and to explain the factors behind the tranformations.Within this aim, morphological analysis methods developed by M.R.G Conzen and Gianfranco Caniggia are used focusing on the data derived from maps, drawings and old newspapers. As a result of the investigation, it is ascertained that while no extensive change has occured in street sysytem and relationship between plots and blocks, the function, characteristics and number of storeys had changed dramatically between 1938 and 2018 in the multilayered Abidinpaşa Avenue, which is believed to be formed during Roman Period.