Retrieval of effective constitutive parameters for biaxial bianisotropic metamaterials using reference-plane-invariant waveguide method
Dayanak-düzlem-değişimsiz dalga kılavuzu yöntemi ile biaksiyal bianizotropik metamalzemelerin yapısal elektromanyetik parametrelerinin elde edilmesi
  1. Tez No: 582687
  2. Yazar: ABDURRAHİM MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, biaksiyal bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik karakterizasyonu üzerinedir. Mikrodalga X-bandı frekansında, saçılma parametrelerini elde etmek için dikdörtgen dalga kılavuzu metodu kullanılmıştır. Genellikle bu teknikler, ölçüm düzlemlerinin ve ölçülen örneğin dayanak düzlemlerinin üst üste gelmesi şeklinde çalışır. Aksi takdirde ölçüm hataları ortaya çıkabilir. Yapısal parametreleri elde etmek için dayanak-düzlem-değişimsiz yöntemi araştırılmıştır. Bu yöntemle, ölçümler numunenin dayanak düzlem bilgileri olmadan gerçekleştirilebilir. Bu çalışma, ölçülen örneğin dayanak-düzlem bilgisini gerektiren başka bir yöntemle elde edilen yapısal parametrelerin karşılaştırılması ile doğrulanmıştır. İlk olarak, ticari bir elektromanyetik alan benzetim programı kullanılarak benzetimler gerçekleştirilmiştir. Benzetimlerden elde edilen sonuçlar, bir vektör – ağ çözümleyici cihazı kullanılarak yapılan fiziksel dikdörtgen dalga kılavuzu deneyleri ile pekiştirilmiştir. Deneylerde kullanılmak üzere, yarık-halka-kovuğu şeklindeki metamalzemeler tasarlanıp üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about electromagnetic characterization of bi-axial bianisotrpic metamaterials. Rectangular waveguide method is used to extract scattering parameters in microwave X-band frequency region. In general, by these techniques it is presumed that the measurement and reference planes of specimen are overlapped which can cause errors otherwise. Reference-plane-invariant technique is investigated for the extraction of the effective constitutive parameters. By this technique, the measurements, can be performed without precise knowledge of the positions of the measured specimen reference planes. The study is validated by comparing extracted constitutive parameters with a method requiring reference plane position of the measured slab. As a preliminary, the concept is simulated by a commercial electromagnetic field simulation software. The results obtained by simulations are reinforced with physical waveguide experiments by using a vector network analyzer. For the measurement experiments, split-ring-resonator type metamaterials are designed, fabricated and used.