İkinci dil olarak Kürtçe öğretimi fêrkırına zımanê Kurdî wekî zımanê duyem
  1. Tez No: 582746
  2. Yazar: HEWA SALAM KHALID KHALID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYREDDİN KIZIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın ana konusu ı̇kı̇ncı̇ dı̇l olarak Kürtçe öğretı̇mı̇dir. Dil öğretimi alanında diğer dillerden çok geride kalan Kürtçenin, modern bir yöntem üzerine kurulu sistemli bir öğretim programına ihtiyacı olduğu malumdur. Bunun için çalışmada şu soruların cevabını aradık: Nasıl bir yöntem böyle bir öğretim programını oluşturmaya ve Kürtçeyi öğretmeye uygundur? Bu sorunun cevabı bu alandaki mevcut boşluğu doldurma konusunda bir zemin oluşturacaktır. Bu amaç doğrultusunda tezde dil öğretiminde kullanılan temel yöntemler açıklanıp irdelenmiştir. Kaynaklara ve Koya Üniversitesi'nde çalışan Kürt olmayan öğretim görevlileri ile yapılan görüşmelere dayanarak IKB'nde1 Kürtçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar analiz edilmiştir. Tezde dil öğretim yöntemleri açıklanıp Kürtçeye uyarlandıktan sonra gelişmiş dünya dilleri gibi Kürtçenin de iletişimsel dil öğretimi (communicative language teaching) yönteminden oldukça faydalanılabileceği sonucuna vardık. Nitekim diğer yol ve yöntemlerin aynı görevi göremeyeceği tarafımızdan kabul edilmektedir. Bu doğrultuda, tezin ekinde gelişmiş bir bilgisayar programına dayanılarak Kürtçe öğretim sınıflarında kullanılması için yetkin bir öğretim programı sunulmuştur. Araştırma; giriş, dil öğretim yöntemleri, dil öğretim yöntemlerinin Kürtçeye uyarlanması, Kürtçe öğrenim ve öğretiminde karşılaşılan engeller, sonuç, kaynak ve eklerden oluşmaktadır. Ekler kısmında, Kürtçenin ikinci dil olarak öğretimi için hazırlanmış bir öğretim programı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Teaching Kurdish as a second language is the main area of the research. Generally, Kurdish language Teaching is not a developed field, and it does need a modern teaching program to be applied in the classrooms. The main questions of the research are that which language teaching method can be applied to such program? What are the obstacles in front of learning Kurdish language? The aswere of these questions becomes a key point to fill the gap. For this reason, all the main methods for teaching a second language and the obstacles in front of it would be studied and analyzed. This will be supported by the sources and the interviews that were done at Koya University with non-Kurdish teachers. After studying the methods and applying them on Kurdish language, it would be clearer that communicative language teaching method is also applicable for Kurdish language teaching similar with the other languages in the world. However, the other methods would not have the same ability. To fill the gap, an applicable program supported by a computer software would be offered. This new program is designed to be applied in the Kurdish language teaching classes. Also, it would become a part of the solution to the mentioned problemes. In general, the thesis included introduction, the methods and approaches of teaching the second language, applying them on Kurdish language, the obstacles in front of Kurdish language teaching and learning, conclustion, bibliography and index. The main index is a model program to teach Central Kurdish as a second language.