Yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinde muhasebe ve vergilendirme ile karşılaşılan sorunlar
Taxation and accounting of consruction, reconstruction and contracts which cover more than one year and related problems
- Tez No: 107137
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tezin ilk bölümünde yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinde vergilendirme ile ilgili genel esaslara yer verilmiş, daha sonra ortak genel giderlerin ve amortismanların dağıtımı, vergi kesintisi ile ilgili detaylı açıklamalar, iş bitim tarihi, istihkaklardan kesilen vergilerin mahsubu ve iadesi ile özellik taşıyan durumlar ele alındıktan sonra, yurt dışında inşaat ve onarım işi yapan müteahhitlerin vergi kanunları karşısındaki durumu ve uluslar arası muhasebe standartları açısından yıllara yaygın inşaatlar incelenerek muhasebe ile ilgili konulara geçilmiştir. Muhasebe bölümünde ise; geçici ve kesin teminatın yatırılması, sözleşme giderleri, ilk madde ve malzeme giderleri, hizmet üretim maliyeti, işçilik giderleri, alınan avanslar, şantiye binalara, taşeron giderleri, peşin ödenen vergiler ve fonlar, inşaat taahhüt ve onarım hakedişleri, çeşitli muhasebe işlemleri, yıl sonu işlemleri, yurt dışından sağlanan kazançların muhasebeleştirilmesi, dönem karı üzerinden, vergi ve fon payı karşılıklarının ayrılması ve maliyet hesapları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tezde son olarak yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerine ilişkin uluslar arası muhasebe standartları ve ülkemiz uygulamasının karşılaştırılması ele alınmış, bu bağlamda inşaat taahhüt gelir ve giderleri detaylı olarak incelenmiş, taahhüt gelir ve giderlerinin muhasebeleştirilmesinde, uyulacak esaslara yer verilmiş ve uygulamanın ne yönde geliştiği irdelenmiştir. Kısmi tamamlama ve tamamlama yöntemlerinin ele alınması ve ülkemizde uygulanmakta olan yöntemin detaylı bir şekilde incelenmesi son olarak açıklanmıştır. Tezin sonunda ise vergisel ve muhasebe açısından yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işleri ile ilgili önerilerde bulunulmuş ve uluslar arası muhasebe standartları göz önünde bulundurularak ülkemizde nasıl bir uygulamanın daha rasyonel olacağı hususunda açıklamalar bulunulmuştur. Kısmi tamamlama ve tamamlama yöntemlerinin leh ve aleyhinde ortayaçıkan görüşler değerlendirilerek vergileme ve raporlama için bu yöntemlerin farklı değerlendirilerek yeni bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first chapter of the thesis is consisted of the general principles of taxation regarding construction and reconstruction as well as contracts which cover more than one year. Following this, the allocation of amortizations and common general expenses, detailed explanations regarding tax deductions, work completion date, deduction of taxes which are cut from entitlements and some specific cases have been dealt with. The examination continues with the position of contractors doing construction and reconstruction business in foreign countries, regarding tax laws. After that the position of construction works covering more than one year are examined by taking the generally accepted accounting principles into account. Matters concerning accounting follow these with the following subjects; the payment method of temporary and definite deposit, contract expenses, raw material and materials expenses, service expenses, labor expenses, the usage of advances, worksite buildings, sub-contractor expenses, tax and fund payment which are made in advance; contract, construction and reconstruction payments, various accounting transactions for earnings which occur in foreign states, allocation of tax and fund payments from periodical earnings, cost accounts. Following this, internationally accepted accounting standards regarding construction, reconstruction and contracts which cover more than one year, is compared with the practice in Turkey. In this context, revenue and expenditures occurring from constructions and contracts are studied in detail, the accounting principles of such transactions are given and the relevant developments are discussed. Partial completion and completion methods, and the way they are applied in our country, is discussed in the succeeding chapter. In the last chapter, the proposals regarding taxation and accounting of construction, reconstruction and contracts are given, followed by T.C wSS^SV0» MEBKEZtexplanations on rationalizing the practice in our country by taking the internationally accepted principals into account. Different points of views in favor of and against partial completion and completion methods are evaluated and establishing a new approach is attempted by applying these to the taxation and reporting of such issues.