Peter Weiss'in örtülü sanat tarihi kuramı
Peter Weiss's implicit theory of art history
- Tez No: 582804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERALP OSMAN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması genel olarak Alman ressam, video sanatçısı, eleştirmen, tiyatro ve roman yazarı Peter Weiss'ın yaklaşımında, özel olarak ise onun Direnmenin Estetiği romanı içerisinde örtülü olarak ortaya konan sanat tarihi kuramını irdelemektedir. Bu tez çalışmasında doğrusal bir hat izlenmemiş, ele alınan konunun içerdiği dilsel stratejiler araştırma yönteminin doğal bir parçası olarak benimsenmiştir. Çalışma Giriş ve Sonuç dışında üç kısımdan meydana gelmektedir. Giriş'in arından gelen bölümde tezin kavramsal temeli ortaya konulmuştur. Bu yanıyla Weiss'ın da dâhil olduğu Marksist düşünce içinde kültür, estetik ve sanat tanımlarının yapılabilmesi için gerekli öncüller ortaya konmuştur. Sanat tarihi konulu bu tezde öncüller, sanat, tarih vb. kavramların tanımlanmasından ve yöntemsel açıklamaların yapılmasından ibarettir. İkinci bölümde Weiss'ın da dâhil olduğu düşünce yapısı irdelenmiştir. Bu kuramsal çerçeve içinde yöntemsel çıkarımlar gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Direnmenin Estetiği romanı odağa alınarak Peter Weiss'ın örtülü sanat tarihi kuramı örneklerle açıklanmıştır. Bu bölüm nihai yaklaşımın maddeler halinde özetlenmesi ile son bulmaktadır. Tezin Sonuç kısmında ortaya konan kuram güncel pratikler içinde kapsamlı olarak sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the theory of art history, which has been implicitly presented in German painter, video artist, critic, play writer and novelist Peter Weiss's critical approach, particularly in his novel The Aesthetics of Resistance. In this thesis, a linear course has not been followed, and the linguistic strategies included in the subject are adopted as a natural part of the research method. The study consists of three parts. In the first chapter, Introduction, the conceptual basis of the thesis is presented. In this regard, the necessary premises to reach the definitions of culture, aesthetics and art in Marxist thought, which includes Weiss, have been established. In this art history thesis, the premises include defining the concepts such as art and history and making methodical explanations. In the second chapter, Marxist theories, including Weiss, were examined. The literature on the relevant field is summarized. Methodological inferences have been made within this theoretical framework. In the third chapter, centering upon the novel, The Aesthetics of Resistance, Peter Weiss' implicit theory of art history was explained with examples. This section concludes by summarizing the final approach item by item. The theory presented in the Conclusion chapter of the thesis has been thoroughly examined through current practices.