Peter Weiss'in 'Abschied von den Eltern' adlı romanında anlatım tekniği ve yorumu
Erzahltechnik und interpretation des romans 'Abschied von den Eltern' von Peter Wiss
  1. Tez No: 89943
  2. Yazar: FATMA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PETER WEISS'IN ABSCHIED VON DEN ELTERN ADLI ROMANIN ANLATIM TEKNİĞİ VE YORUMU Falına AKGÜL Danışman: Doç. Dr. Salih Zeki BAYRAM 1999 - Sayfa:39 Jüri : Doç. Dr. Salih Zeki BAYRAM Jüri: Yrd.Doç.Dr. Gürsel UYANIK Jüri: Yrd.Doç.Dr. Ahmet BEŞE Bu çalışmamızda, Peter Weiss'in Abschied von den Ehem adlı yapıtının yorumu ve anlatım tekniği üzerinde durduk. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Anlatım, Anlatıcı, Anlatımda zaman ve Anlatım tekniklerini kısaca özetledik. Böylece yapıtta kullanılan teknikler konusunda okuyucuyu aydınlatmak istedik. İkinci bölümde ise yazarımız Peter Weiss'in hayatına ve yapıtlarında değinerek, yazarımızı tanıtmaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise Abschied von den Ehem adlı yapıtın yorumu ve anlatım tekniği açısından inceledik. Yapıtta görülen başlıca teknikler, iç monolog (Inner Monolog) geriye dönüş (Rückblende) betimleme (Beschreibung) ve montaj tekniğinden oluşmaktadır. Bu çalışma neticesinde okuyucunun, anlatım sanatı, anlatım tarzı ve anlatım teknikleri hakkında bilgi sahibi olması, yapıtta farklı yaklaşımını sağlayacak ve geri planda anlatılmak istenilenleri daha kolay algılamasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS TECHNIQUE AND COMMENT OF PETER WEISS' NOVEL NAMED ABSCHIED VON DEN ELTERN Fatma AKGÜL Advisor: Assoc. Prof. Dr Salih Zeki BAYRAM 1999 -Pages 39 Jury : Assoc. Prof. Dr. Salih Zeki BAYRAM Jury: Yrd.Doç.Dr. Gürsel UYANIK Jury: Yrd.Doç.Dr. Ahmet BEŞE In this study, we dealt Peter Weiss' novel named Abschied von den Ellern in terms of its interpretation and expression technique. Our study is consisted of three parts. In the first part, we shortly summed up the expression, narrator, time in narration and the techniques of expression. In the second part, mentioning our writer Peter Weiss' life and works, in doing so, we tried to introduce our writer to the readers. In the third part, we studied the work named Abschied von den El tern in terms of comment and narration technique. The main techniques seen in the novel are. inner monologue flashback, description and setting. As a result of this study, reader's understanding of novel's expression art, style and techniques will help them to understand much more easier what is wanted to be given in the back grand of the book, and the readers also will approach the book from a different aspect.