Alzheimerlı hastalarda periodontal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in Alzheimer's patients
  1. Tez No: 582811
  2. Yazar: DAMLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızda Alzheimer hastası ve sistemik sağlıklı kişilerde periodontal durumun ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi, ApoEε4 alleli taşıma durumu, vitamin D, IL-10, IL-18 ve rezistin seviyeleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Altmış Alzheimer hastası ve benzer yaşta 40 sistemik sağlıklı periodontitis hastası dahil edildi. Periodontal parametreler ve geriatrik ağız sağlığı değerlendirme indeksi (GOHAI) skoru kaydedildi. Kan ve tükürük örnekleri alındı. Tükürük akış hızı tespit edildi. ApoEε4 varlığı gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu, vitamin D seviyesi kemiluminesans immunoassay ve IL-10, IL-18, rezistin seviyeleri ELISA teknolojileri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Alzheimer hastalarında GOHAI skoru, tükürük akış hızı daha düşük, ApoEε4 taşıma oranı daha yüksek tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the periodontal status oral health related quality of life, ApoEε4 allele transport status, vitamin D, IL-10, IL-18 and resistin levels in patients with Alzheimer's disease and systemic healthy individuals. Materials and Methods: Sixty Alzheimer's patients and as a control group 40 aged matched systemic healthy periodontitis patients were included in this study. Periodontal parameters and geriatric oral health assessment index (GOHAI) values were recorded . Blood and saliva samples were taken. Saliva flow rate was determined. Presence of apoEε4 real-time polymerized chain reaction, vitamin D level chemiluminescence immunoassay and IL-10, IL-18, resistin levels were analyzed using ELISA technologies. Results: Alzheimer's patients had higher GOHAI score, lower salivary flow rate, and higher ApoEε4 transport rate (p0,05).