Yetişkin bireylerin ağırlık kaybında etkili olan değişkenler ve kullandıkları stratejilerin incelenmesi
Analysis of the variables affecting weight loss of adult individuals and the strategies they use
  1. Tez No: 582810
  2. Yazar: MİNE BİLİNÇ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerin ağırlık kaybında etkili olan değişkenler ve kullandıkları stratejilerin incelenmesidir. Betimsel nitelikte tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmanın örneklemini Konya ili merkez ilçelerinde yaşayan 19-65 yaşları arasında diyet yaparak ağırlık kaybı yaşamış 406 (Erkek:130, Kadın:276) birey oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracında kişisel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi ve diyet davranışları, ağırlık kaybında kullanılan etmenler ve ağırlık kaybında kullanılan stratejileri belirlemeye yönelik sorular yer almıştır. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Katılımcılar, ağırlık kaybında en çok etkili olan etmenin %49,5 ile“obezitenin neden olduğu hastalıklara yakalanmak istemiyorum”etkisi en az olan etmeni ise %16,5 ile“diyet yapmayı seviyorum”olarak bildirmişlerdir. Ağırlık kaybı için en çok kullanılan strateji %45,3 ile“sabahları erken uyanırım”en az kullanılan strateji ise %2,7 ile“zayıflama kamplarına giderim”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the variables and strategies used in weight loss of adult individuals. The sample of the study, which was conducted by using descriptive screening model, consisted of 406 (Women:276, Man: 130) individuals between 19-65 years of age living in the central districts of Konya who were randomly selected to participate in the study voluntarily and who lostweight by dieting. In the first part, personal habits, eating habits and dietary behavior tendencies to determine dietary habits, lifestyle and diet behaviors are mentioned, in the third part weight loss factors and in the fourth part weight loss strategies are explained. Research data were analyzed by using SPSS program with appropriate statisticalmethods. The most important factor affecting weight loss was found to be“I do not want to catch obesity-related diseases”with 49.5% and the least effective factor was“I like to diet”with 16.5%. The most commonly used strategy for weight loss is“I wake up early in the morning”with 45.3% and the least used strategy is“I go toslimming camps”with 2.7%.