Periodontal sağlık durumunun alzheimer hastalığı ile ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the relationship between periodontal health status and alzheimer's disease
  1. Tez No: 800609
  2. Yazar: KÜBRA KARADURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alzheimer hastalığı patogenezi hakkında çok şey bilinmesine rağmen, halen kesin bir tedavisi olmayan hastalıktır. Bu nedenle, hastalığın risk faktörlerinin doğru değerlendirilmesi hastalığın önlenmesinde önem kazanmaktadır. Periodontal hastalık gibi kronik enflamatuvar hastalıkların, Alzheimer hastalığının başlangıcını ve ilerlemesini hızlandırabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, mevcut periodontal durumun Alzheimer hastalığının ilerleme hızı üzerine etkisini araştırmaktır. Klinik Demans Derecelendirme Ölçeğine göre Evre 1 (n=42), Evre 2 (n=29) ve Evre 3 (n=19) olmak üzere üç gruba ayrılan 90 Alzheimer hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların başlangıç ve 6. aydaki bilişsel durumları Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirildi. Klinik muayenede plak yüzdesi (PY), sondalamada kanama yüzdesi (SKY), sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS) değerleri ve diş sayısı kaydedildi. Bireylerin mevcut oklüzal ilişki durumu Eichner İndeksi kullanılarak değerlendirildi ve hastalar Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 olarak sınıflandırıldı. Çalışmadaki 90 Alzheimer hastasının 65'i periodontitis olan dişli bireylerden ve 25'i aktif periodontal hastalığı olmayan dişsiz bireylerden oluştu. Gruplar arasında Alzheimer hastalarının yaşları açısından anlamlı fark olduğu (p0.05). SMMT puanları ve SMMT puan değişimi (∆SMMT) tüm katılımcılarda ve ayrı olarak dişli Alzheimer hastalarında değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı fark olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Although much is known about the pathogenesis of Alzheimer's disease (AD), it has still no precise treatmeent. Therefore, the correct evaluation of the risk factors of the disease gains importance in the prevention of the disease.It is thought that chronic inflammatory diseases such as periodontal disease may accelerate the onset and progression of AD. For this reason, the aim of this study is to investigate the effect of the current periodontal status on the progression rate of AD. A total of 90 Alzheimer's patients, who were divided into three groups as Stage 1 (n=42), Stage 2 (n=29) and Stage 3 (n=19) based on the Clinical Dementia Rating Scale, were included in the study. Cognitive status of the patients at baseline and 6th month were evaluated with the Standardized Mini-Mental Test (SMMT). In clinical examination, plaque percentage (PP), bleeding on probing (BOP), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL) values and the number of teeth were recorded. The current occlusal relationship status of the individuals was evaluated using the Eichner Index, and the patients were classified as Type 1, Type 2, and Type 3. In this study, of 90 Alzheimer's patients, 65 were toothed individuals with periodontitis and 25 were edentulous individuals without active periodontal disease. It was determined that there was a significant difference between the groups in terms of age of Alzheimer's patients (p0.05). When SMMT scores and SMMT score changes (∆SMMT) were evaluated in all participants and in patients with toothed Alzheimer's alone, it was determined that there was a significant difference between the groups (p0.05). BOP in patients with toothed Alzheimer's was significantly higher in Stage 3 Alzheimer's group than in other groups, and CAL value were significantly higher in Stage 3 and Stage 2 Alzheimer's patients than in Stage 1 Alzheimer's patients (p0.05). A positive correlation was found between ∆SMMT and BOP (r=0.308, p=0.013) and PPD (r=0.275, p=0.027).