Antalya'da tasavvufî hayat
Sophistic life in Antalya
  1. Tez No: 582834
  2. Yazar: TUĞBA BERBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Antalya'da Tasavvufî Hayat”başlığı altındaki çalışmamızda, Antalya şehri coğrafî durumu, tarihi, kültürü, günümüze ulaşan yapıları hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Antalya'nın tasavvufî tarihine bir nebze de olsa ışık tutmayı amaçladığımız bu tezimizde, öncelikle Antalya'da yayılma istidadı göstermiş tasavvufî hareketler ve tarîkatlar, şeyhler, hangi tarîkata mensup olduğu bilinmeyen zâtlar-velîler, hayatları ve türbeleri, toplum üzerindeki etkileri incelenip ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Antalya'da varlığı tespit edilen Bektâşiyye, Halvetîyye, Mevlevîyye, Nakşibendîyye Kâdiriyye, Desûkiyye tarîkatları hakkında bilgiler verilmiştir. Tarîkata mensubiyeti belirlenemeyen zâtlar hakkında elde edilen bilgiler genel itibariyle halk söylemlerine dayanmış olup yeterli bilgilerin bulunamadığı da gözlemlenmiştir. Araştırmamız sırasında ulaşabildiğimiz kaynaklar 'alan araştırması/kaynak taraması'yöntemi kullanılarak, gerekli veriler 'veri toplama tekniği'ile uygulanmıştır. Ortaya çıkan veriler ışığında Antalya ili tasavvufî hayatı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study under the title of“Sophistic Life in Antalya ”, Antalya cıty's geographic status, history, culture and structures that reached the present day were brıefly given. Under this thesis aims to light up the sophistic Life in Antalya the effects on society have been investigated and revealed the concept of Sûfîsm, and its choracakteristics, Sûfî mavements and cult that have shown the desire to spreod in Antalya, prominent sheikhs of the cult, the order in which the saint belonget is unknow, their lives and mausoleums. It were given information about Bektâşîyya, Halvetîyya, Mevlevîyya, Nakşibendîyya, Kadiriyya, Desukiyya tarîkats which were found in Antalya. The information obtained about the persons whose membership to the order could not be determined was based on the general public discorse and it was observed that there was not enough information. The sources that we can reach during our research were applied with the data collection technigue by using the 'field research/ source screening 'method. In light of the resulting data the sophistic Life in Antalya was examined.