Sığınma kamplarında yaşayan çocukların depresyon, travma sonrası stres belirtileri ve davranış problemlerinin incelenmesi
Investigation of depression, post-trauma stress symptoms and behavior problems of children living in the asylum camps
  1. Tez No: 582836
  2. Yazar: ESMA TATLIDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Canlılarda özel bir yeri olan insan ve insanları değerli ve anlamlı kılan şey, bulundukları mekanla yaptıkları bağlantıdır. Göç, insan ve mekan arasındaki bağlantıyı zayıflatan önemli faktörlerden biridir. Çeşitli nedenlerle, bireyler ve topluluklar ikamet ettikleri yerleri terk ederek başka yerlere göç etmektir. Birey ve toplum açısından göç, mekansal bir değişime karşılık gelmenin yanı sıra, bireyin ve toplumun anlam ve değer dünyasının değişmesine ve dönüşmesine neden olmaktadır. Bu araştırmada; sığınma kampında yaşayan çocukların depresyon, travma sonrası stres belirtileri ve davranış problemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılım gönüllük esasına dayanmaktadır. Araştırmanın örneklemini sığınma kamplarında yaşayan 400 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplamak için; Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Testi (IBT), Demografik Bilgi Formu, Güçler ve Güçlükler Ölçeği (GGÖ), Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ve en son olarak da Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (TSSTÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılımı sağlanan çocukların depresyon yaşadıkları, travma sonrası stres belirtileri taşıdıkları, güç ve güçlükler ile ilişkili olumsuz algıya sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
What makes people and people who have a special place in living things valuable and meaningful is the connection they make to their space. Migration is one of the important factors that weakens the connection between people and space. For various reasons, individuals and communities are leaving their place of residence and migrating to other places. In terms of individual and society, migration not only corresponds to a spatial change, but also changes and transforms the world of meaning and value of the individual and society. In this study; The aim of this study was to investigate depression, post-traumatic stress symptoms and behavioral problems of children living in an asylum camp. Participation in the research is voluntary. The sample of the study consists of 400 children living in asylum camps. To collect data; Personal Information Form, Internet Addiction Test (IBT), Demographic Information Form, Powers and Difficulties Questionnaire (GGA), Children's Depression Scale (CDI) and finally Post-Traumatic Stress Response Scale (PTSRS) were applied. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 package. According to the results of the study, it was determined that the children who participated in the study had depression, post-traumatic stress symptoms and negative perception related to power and difficulties.