Çağdaş maliyetleme yöntemlerinden faaliyet tabanlı maliyetlemenin sanayi işletmelerinde uygulanabilirliği
Applicability of activity based costing from contemporary costing methods in industrial businesses
- Tez No: 582838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Globalleşen dünya ile hızla artan üretim, beraberinde yeni üretim teknolojilerinin meydana getirilmesine yol açmıştır. Teknolojinin artması maliyet yapılarında birtakım değişmelere sebep olmuştur. Yıllar öncesinde geliştirilen ve günümüz dünyasında yetersiz kalan geleneksel maliyetleme yöntemleri yerine, işletmelerin geleceğini etkin bir şekilde planlayan ve kendilerine yol gösteren ve bunun yanı sıra alınacak kararlarda yardımcı olacak bir yönteme ihtiyaçları vardır. Faaliyet Tabanlı Maliyetleme yöntemi işletmelerde katma değer yaratan ve yaratmayan faaliyetlerin ortaya çıkarılması ve bu sayede işletmelerin dikkatini katma değer yaratan faaliyetlere çekmesini sağlar. Bu çalışmada öncelikle üretim ortamındaki değişiklikler için geleneksel maliyetleme yönteminden başlanarak geliştirilen çağdaş maliyetleme yöntemleri anlatılacaktır. Son olarak da faaliyet tabanlı maliyetlemeni yöntemi detaylı olarak ele anılıp, sanayi işletmelerinde uygulanabilirliği araştırılıp çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing production with the globalizing world has led to the creation of new production technologies. The increase in technology has led to some changes in cost structures. Instead of traditional costing methods that have been developed many years ago and are inadequate in today's world, businesses need a method that effectively plans and guides their future and helps them make decisions as well. The Activity Based Costing method enables the establishment of activities that create and do not create added value and thus attract the attention of enterprises to activities that create added value. In this study, first of all, the modern costing methods developed for the changes in the production environment starting from the traditional costing method will be explained. Finally, activity-based costing method will be discussed in detail, its applicability in industrial enterprises will be investigated and the study will be finalized.