Freedom in the social context: The positions of Aristotle and Jean-Jacques Rousseau
Aristoteles ve Jean-Jacques Rousseau bakış açılarından sosyal bağlamda özgürlük
  1. Tez No: 582875
  2. Yazar: NESİL AYTEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN, PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma sosyal bağlamda özgürlük kavramını, Aristoteles (384–322 MÖ) ve Jean-Jacques Rousseau (1712-1778) bakış açılarından incelemekte ve karşılaştırmaktadır. Bu amaca yönelik Aristoteles'in kölelik kavramı, şehir devleti içindeki kadının pozisyonu, vatandaşların özgürlüğü ve demokrasi üzerine düşünceleri; Jean-Jacques Rousseau'nun ise doğa durumu, toplum sözleşmesi teorisi ve ideal eğitim üzerine düşünceleri üzerinde durulmuştur. Her iki filozof da şehir devleti ve onun beraberinde gelen“erdemli vatandaş”temellerine dayanan bir ideal sistem inşa etme arayışında olduklarından, tezin başlıca amacı bu iki filozofun insan doğası, vatandaşlık kavramı, kadın ve eğitim üzerine düşüncelerinin analizi ve karşılaştırılmasıdır; böylece toplumsal bağlamda özgürlük kavramı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining and comparing the concept of freedom in the social context from the viewpoints of Aristotle (384–322 BC) and Jean-Jacques Rousseau (1712-1778). In order to do that, Aristotle's ideas on slavery, the position of women in city-state, freedom of citizens, and democracy are emphasized for his position; and Rousseau's ideas on state of nature, social contract theory, and ideal education are stressed on for his position. As both Aristotle and Rousseau mainly seek for an ideal system on the basis of city-state, and thereby its concomitants of“virtuous citizens”, the primary aim of this thesis is to analyse and compare their ideas on human nature, citizenship, woman, and education in order to discuss the concept of freedom in the social context.