Maksimal direnç antrenmanlarında farklı dinlenme aralıklarının performans üzerindeki etkisi (bench press)
The effect of different rest time intervals on performance at maximal resistance training (bench press)
- Tez No: 582880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dinlenme aralıklarında (1-2-3dak) ve maksimal dirençte uygulanan 6 set (4TM, 2TM, 1TM, 1TM, 2TM, 4TM) Bench Press egzersizinin kapsam, şiddet ve performans üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Cross-Fit sporu yapan, yarışmalarına katılan ve düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapan 19-21 yaş arası (n=13) erkek sporcudan oluşmuştur. Araştırma grubunun boy uzunluğu (177,155,79 cm), vücut ağırlığı (75,238,51kg) ve BKİ (23,942,07 kg/m2) ölçümleri tespit edildikten sonra deneklerin 1TM'leri tespit edilmiştir. Denekler 1TM sonucunda önceden belirlenen yüklerde 6 set, 1,2 ve 3 dk'lık dinlenme aralıklarında direnç antrenmanı (Chest-Press) yaptırılmıştır. Toplanan verilerin betimleyici istatistiklerden X, SS ve Median ile özetlenmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını tespit edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerde Friedman testi, normal dağılım gösteren verilerde One-Way ANOVA istatistik analizi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farkı belirlemek için ise Post-Hoc Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 6 sets of bench press exercises applied at different rest intervals (1,2 and 3-minutes) and maximal resistance on the extent, strength and performance. Our study consisted of male athletes aged between 19-21 (n:13) who are engaged in Cross-Fit sports, participating in competitions and regular weight training. Firstly, the height (177.155.79 cm), weight (75.238.51kg) and BMI (23.942.07kg/m) measurements and then the 1RMs of the subjects were determined. The subjects have performed strength training (chest-press) in 6 sets, 1,2 and 3 minutes rest time intervals at predetermined loads of 1RM results. The collected data was summarized with the descriptive statistics X, SS and median, the data distribution was checked. Friedman statistical analysis was used fort he data not showing normal distribution and One-Way ANOVA statistical analysis is used for data with normal distribution. In order to determine the difference between the groups, post-hoc Turkey test was applied. Statistical evaluations were made at the level of significance of p0.001. In consequence of comparing the statistical sums of repetitions of 6 sets which is done in different rest time intervals, significant difference (F2-36=83.54) has been identified at the level of p=0.000. In consequences of comparing the scores by using BORG scale, which is applied to identify the difficulty level of each set, significant difference (F2-36=31.22) has been found at the level of p=0.000. As a result, it has been identified that at maximal strength trainings, 1 and 2 minutes of continuation of performance. It has been identified that 3 minute rest time intervals are adequate for continuation of performance and athletes are able to adapt themselves.