Vergi güvenlik uygulamaları: Türkiye değerlendirmesi
Securıty tax practıce: Assessment Of Turkey
  1. Tez No: 582881
  2. Yazar: BİROL SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Vergi devletin vazgeçilmez gelir kaynaklarından biridir. Devlet, vergileri zamanında ve eksiksiz toplamak adına vergi sistemlerine bazı uygulamalar dâhil etmektedir. Mükelleflerin vergiden kaçınmasını ya da vergi kaçakçılığını da engelleyen bu yöntemlere vergi güvenlik müessesesi adı verilmektedir. Bu çalışmada vergi güvenlik müessesesi uygulamasının diğer vergi kavramları ile olan ilişkisi açıklanmış ve devamında ülkemizdeki gelir üzerinden alınan vergilerde yasal düzenlemeler kapsamında mevcut olan vergi güvenlik müessesi iki bölüm halinde açıklanmıştır. Bu vergi güvenlik müesseselerinden en önemlileri transfer fiyatlandırması, örtülü sermaye ve kontrol edilen yabancı kurum uygulamalarıdır. İlgili bölümlerde ayrıca bu uygulamaların uygulanmasında karşılaşılan sorunlara yer verilerek bu sorunlar açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the indispensable income sources of the state. The state includes some practices in tax systems to collect taxes on time and in full. These methods, which also prevent tax evasion or tax evasion of taxpayers, are called tax security institutions. In this study, the relationship between the application of tax security institution and other tax concepts is explained and the tax security institution, which is present in the scope of legal regulations in taxes on income in our country, is explained in two sections. The most important of these tax security institutions are transfer pricing, implicit capital and controlled foreign institution practices. These issues were also clarified in the related sections by introducing the problems encountered in the implementation of these practices.