Karbapenemaz üreten enterobacterıaceae ile gelişen üriner sistem enfeksiyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of urinary tract infections due to carbapenemase positive enterobacteriaceae
  1. Tez No: 582882
  2. Yazar: UĞUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM IŞIKGÖZ TAŞBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gram negatif bakterilerde son yıllar içerisinde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) ve karbapenemaz üreten etkenlerle gelişen enfeksiyonlar, özellikle hastanede yatmakta olan hastalarda ve altta yatan immünsüpresyon gibi hastalığı olanlarda ciddi tedavi sorunlarına neden olmaktadır. Karbapenemazlar; penisilinleri, sefalosporinleri ve değişen derecelerde olmak üzere karbapenemleri ve monobaktamları hidrolize eden beta laktamazlardır. Enterobacteriaceae üyelerinin karbapenemleri hidrolize eden beta laktamazları; sınıf A, B (metallo-b-laktamazlar), D (OXA grubu karbapenemazlar) içinde yer alabilirler. Karbapenemazlar, tüm beta laktamlara dirence yol açmaları nedeniyle bir endişe kaynağı oluşturmaktadır, çünkü karbapenemaz üreten suşlar genellikle diğer direnç mekanizmalarını da taşıdıkları için çoklu dirençlidirler ve karbapenemaz üreten Enterobacteriaceae enfeksiyonları yüksek mortalite hızları ile ilişkilidir. Karbapenemaz üreten bakterilerin neden olduğu, özellikle hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonların sağaltımında antibiyotik kullanımı ve sonuçları hakkında yeterince klinik veri bulunmamaktadır. Bu enfeksiyonlarda antibiyotik seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada karbapenemaz üreten Enterobacteriaceae ile gelişen üriner sistem enfeksiyonu olan hastaların demografik özellikleri ile birlikte antibiyogram duyarlılıklarının ve endikasyon dahilinde tedavi sonrası klinik yanıtlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The infections due to gram negative pathogens with extended spectrum beta lactamases and carbapenemases have serious effects especially in hospitalized or immunosuppressive patients in recent years. Carbapenemases are beta lactamases which hydrolysis penicillins, cephalosporines and in different degrees of carbapenems with monobactams. The carbapenemases of Enterobacteriacea family can be classified in Class A, B (metallo beta-lactamases) and D (OXA group). Carbapenemases are a major threat because the strains also have other resistance mechanisms rather than being resistant to all beta lactam antibiotics and carbapenem resistant Enterobacteriacea infections have high mortality rates. There is a limited clinical information about the treatment and prognosis of infections due carbapenem resistant Enterobacteriaceae especially in serious infections with vital importance and also we have limited number of antibiotic choices for treatment. In this study, we aimed to investigate retrospectively the patients with urinary tract infections due to carbapenem resistant Enterobacteriaceae in the terms of demographically, antibiotic sensitivity patterns and clinical features with the endicated treatment options.