Hakkâri ve çevresinde geleneksel halk oyunları ve bunların müziksel özellikleri
Traditional folk dances and their musical aspecst in Hakkâri and its surroundings
- Tez No: 582899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM HİKMET ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Hakkâri ve Çevresinde Geleneksel Halk Oyunları ve Bunların Müziksel Özellikleri”adlı bu çalışma, Hakkâri yöresinde icra edilen halk oyunlarına ve bunlara eşlik eden müzikal yapıların özelliklerine mercek tutmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, 2014 ile 2018 tarihleri arasında Hakkâri merkez ve ilçelerinde bir dizi saha araştırması yapılmıştır. Bu araştırmalar sırasında birçok kaynak kişisiyle mülakata dayalı görüşmeler yapılmış ve birçok düğün törenine katılım sağlanarak yöre oyun ve müzik geleneğine dair veriler kayıt altına alınmıştır. Buna ek olarak, konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve alan araştırmalarından elde edilen verilerle desteklenmiştir. Elde edilen müzikal materyallerden altı adet ezgi örneği ise notaya alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk olarak giriş bölümünü ele aldığımız burada, çalışmanın amacı, yöntemi ve planına dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, yörenin coğrafi konumu, tarihsel arka planı ve toplumsal yapısı (aşiret sistemi) ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise yörenin sosyo-kültürel yapısı, geleneksel oyun kültürü ve yerel oyunların tam listesine yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, yörenin müzik kültürü ve bunların oyunlarla olan ilişkileri incelenerek nota örnekleriyle desteklenmiştir. Sonuç kısmında ise alan araştırmalarından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Traditional Folk Dances and Their Musical Aspecst in Hakkâri and its Surroundings”aims to focus on the folk dances performed in Hakkari region and the characteristics of the musical structures accompanying these folk dances. Within the scope of the study, a series of field researches were conducted between 2014 and 2018 in Hakkâri city center and its districts. During this research, interviews were conducted with informants and with participation of many wedding ceremonies datas are recorded regarding the folkloric and musical tradition of the region. Addition to that, the literature review was conducted on the subject and the data obtained from the field surveys were supported. Six pieces of melodies from musical materials were also notated. Our study consists of four parts. First, the introduction section, the purpose of the study, the method and information about its plan are shared. In the second chapter, the geographical location, historical background and social structure (tribal system) of the region are discussed. In the third part, the socio-cultural structure of the region, the traditional dance culture and the full list of local games are given. In the fourth and last chapter, the music culture of the region and their relations with the plays were examined and supported with notes. In the conclusion part, the findings obtained from field surveys were evaluated.