Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile frontal sinüsten morfolojik cinsiyet tayini
Morphological sex determination using frontal sinus by cone – beam Computed tomography (CBCT)
  1. Tez No: 582901
  2. Yazar: HAVVA AHSEN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN, DOÇ. DR. BURAK BİLECENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Adli antropolojide bireylerin cinsiyetini belirlemek için pek çok farklı noktadan yararlanır. Kullanılan en temel noktalar kranyum ve pelvistir. Kranyum tahribe karşı en dayanıklı bölge olduğundan cinsiyetin belirlenmesinde yol gösterici bir araçtır. Frontal sinüs frontal kemiğin içerisinde asimetrik olarak bulunan bir çift boşluktur. Şekli ve gelişim aşamaları her bireyde farklılık gösterdiği gibi cinsiyetler arasında da farklılık gösterir. Literatürde kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıkları belirleyen çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların tanımlayıcı olması için detaylandırılmasına ve şekillenmesine ihtiyaç duyduğu gözlemlenmiştir. Kadın ve erkek arasındaki farklılıkların görülebilmesi için detaylı bir araştırmaya ihtiyaç duyulur. Bu nedenle Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‟nde Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda bilgisayarlı tomografileri çekilmiş 80 hasta (40 kadın 40 erkek) değerlendirilmiş, frontal sinüslerle ilgili 13 adet parametre ölçülerek tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Kadın ve erkek bireyler arasında anlamlı bir fark gösterdiği belirlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Forensic anthropology uses many different points to determine the sex of individuals. The most basic points used are the skull and pelvis. Since the skull is the most resistant region against the destruction, it is a guiding material for determining the sex. The frontal sinus is two spaces asymmetrically located on the right and left sides of the frontal bone. The stages of development and shape differ between inviduals as well as between genders. There are various studies in the literature that determine the differences between men and women. It has been observed that these studies need to be detailed and shaped to be descriptive. A detailed investigation is needed to clarify the differences between men and women. For this reason, computed tomography (CT) scanning results of 80 patient (40 females and 40 males) from Ankara University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Surgery were evaluated and descriptive statistics were made by measuring 13 parameters related to frontal sinuses. It was determined that there was a meaningful difference between male and female individuals.