Bireylerin yaşamda anlam düzeyleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin mesleklerine göre incelenmesi
Investigation of the relationship between personality characteristics and the meaning levels of life of individuals performing various occupations
- Tez No: 582918
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BALCI ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı çeşitli meslekleri icra eden bireylerin kişilik özellikleri ile yaşamda anlam düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin cinsiyet, öğrenim düzeyi, algılanan gelir seviyesi, meslekten alınan doyum değişkenleri ile ne düzeyde farklılaştığını saptamaktır. 2018 yılında Samsun ili sınırları içerisinde çeşitli meslekleri icra eden, Holland tipolojisine göre ayrılan toplamda 328 kadın, 296 erkek olmak üzere 624 kişiyi kapsamaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 19 ile 71 arasında değişmektedir. Araştırmanın örneklemini çalışma evrenini temsil edecek şekilde uygun örnekleme türlerinden olasılığa dayalı olmayan amaçlı örnekleme yöntemi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Akın ve Taş (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Yaşam Anlamı Ölçeği (YAÖ)”ve Karancı, Dirik ve Yorulmaz'ın (2007) Türkçe'ye uyarlanıp geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Formu (EKA-GGK)”kullanılmıştır. Veriler SPPS 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler çift yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu regresyon analizi uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çeşitli meslekleri icra eden bireylerin kişilik özellikleri (nevrotizm, psikotizm ve dışadönüklük) araştırmacı, sanatçı, gerçekçi ve geleneksel kişilik tiplerine sahip mesleklerde çalışan bireylerin mevcut anlam puanlarını anlamlı bir şekilde yordadığı, sosyal ve girişimci kişilik tipine sahip mesleklerde çalışan bireylerin mevcut anlam puanlarını ise anlamlı bir şekilde yordamadığı görülmüştür. Nevrotizm, psikotizm ve dışadönüklük puanları, bir bütün olarak araştırmacı, sosyal, girişimci ve geleneksel kişilik tiplerine sahip mesleklerde çalışan bireylerin aranan anlam puanlarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ancak, nevrotizm, psikotizm ve dışadönüklük puanları, bir bütün olarak sanatçı ve gerçekçi kişilik tipine sahip mesleklerde çalışan bireylerin aranan anlam puanlarının anlamlı bir yordayıcısı değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the personality traits of individuals performing various occupations and their level of meaning in life, and to determine the level of gender, education level, perceived income level, and satisfaction with occupational variables. In 2018, it covers 624 people, 328 women and 296 men, who are employed in various professions within the boundaries of Samsun. The age range of the participants ranged from 19 to 71 years. The sample of the study is a purposive sampling method which is not based on probability from the appropriate sampling types in order to represent the study population. The sample of the study is a purposive sampling method which is not based on probability from the appropriate sampling types in order to represent the study population. Data gathering tool developed by the researchers“Personal Information Form”, Akin and Stone (2015) by Turkish, adapted validity and reliability study of“Life Meaning Scale (MLQ)”and Karancı, Diriker and tireless (2007) Turkish ' Eysenck Personality Questionnaire Revised / Abbreviated Form (EKA-GGK) was used. The data were analyzed by two-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis. The data were analyzed with SPPS 23 package program. As a result of the research, personality traits (neurotism, psychotism and extroversion) of the individuals performing various occupations significantly predicted the present meaning scores of the individuals working in the professions with realistic and traditional personality types. It did not significantly predict. Neurotism, psychotism and extroversion scores significantly predict the sought meaning scores of individuals working in research, social, entrepreneurial and traditional personality types. However, neuroticism, psychotism and extraversion scores are not a significant predictor of the sought meaning scores of artists working in professions with artists and realistic personality types as a whole.