21. yüzyılda dijital sanatta resmin yeri
The place of painting in digital art in the 21st Century
- Tez No: 582951
- Danışmanlar: PROF. İLYAS ERGİN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital sanatın bir formu olan dijital resmi tarihsel perspektif içinde incelemek, özelliklerini belirttikten sonra çeşitli uygulamalar yapmaktır. Dijital çağın bir ürünü olan dijital sanat yeni gelişmekte olan bir alandır. Dijital görüntü oluşturmam dijital teknolojilerin başlangıcından beri bilim adamlarının ve sanatçıların ilgisini çekmiştir. Bilgisayarda dijital görüntü oluşturma çalışmaları ve dijital teknolojilerde gerçekleşen hızlı.gelişmeler dijital resmin bu gün geldiği düzeyi oluşturmuştur, Dijital resim yapmanın çeşitli yol ve yöntemleri vardır. Bunlar sanatçıya yaratıcı olma yolunda yeni ve geniş olanaklar sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to survey general ideas about digital painting which is a form of digital art in historical perspective. In the final part some digital paintings will be done as a conclusion of the research. Digital art as a new and developing art is an outcome of digital era. From the beginning of digital technologies, to form a digital image is main concern of scientists and artists. The studies to form an image on computer and the rapid developments in digital technologies lead digital painting today's level. There are several approaches and methods in digital painting. These approaches and methods provide a broad array of new possibilities for creativity.