Müzik öğretmeni yetiştiren kurumların programlarında kemanenin yeri ve eğitim müfredatının öğretim elemanları görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The place of kemane in the programs of institutions that train music teachers and evaluation of educational curriculum according to the opinions of the instructors
  1. Tez No: 582977
  2. Yazar: MUSTAFA ATAKAN TÜRÜDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi anabilim dalları programlarında; kemanenin çalgı olarak kullanılmasının önemi ve gerekliliği; kemane çalgısı için hazırlanan ve 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan müfredatın kemane çalgısının öğretimi ve müzik öğretmenliği donanımları ve ihtiyaçları bakımından değerlendirilmesi konularında, eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarında Türk halk müziği alanında çalışmalarını yürüten öğretim elemanlarının ve konservatuvar ve güzel sanatlar fakültelerinde lisans düzeyinde kemane eğitimi veren öğretim elemanlarının görüşlerinin toplanması ve bir durum tespiti ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, uzman görüşleri alınarak geliştirilen yarı yapılandırılmış iki farklı görüşme formu hazırlanmış ve örneklem grubuna dahil olan öğretim elemanlarıyla görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırma betimsel tarama modelli nitel bir araştırma olup kaynak tarama ve görüşme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, kemane çalgısının müzik eğitimi anabilim dalı programlarındaki yeriyle ilgili olarak; bu çalgının daha önceki yıllarda müzik öğretmeni yetiştiren kurumların programlarında yer alması gerektiği, müzik öğretmenlerinin bu çalgıyı meslekleri doğrultusunda kullanabileceği, kemane çalgısının açıklanan müfredatıyla ilgili olarak da; yarıyıllara ait hedeflenen kazanımların öğrenci seviyelerine bütünüyle uygun olmadığı, bazı kazanımların önceki yıllarda hedeflenmesi gerektiği, müfredatın genel olarak kazanımı zor hedefler barındırdığı, hedeflerin önceki yarıyıllara uygun ilerlemediği, olması gereken kazanımların programda yer almadığı ve programın alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda yeniden gözden geçirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to collect the opinions of the faculty members who conduct their studies in the field of Turkish folk music in the departments of music education in the faculties of education and the faculty members who provide undergraduate level kemane education in the faculties of conservatory and fine arts in order to evaluate curriculum developed for kemane education and was introduced in 2018-2019 academic year in terms of teaching how to play kemane, the needs and qualifications of music teachers. It was also aimed to determine the importance and necessity of using kemane as an instrument in music education programs of education faculties and determine the state of kemane education. In line with the purpose of the research, two different semi-structured interview forms were developed based on expert opinions and data were collected by conducting interviews with instructors. The study is a qualitative research with descriptive research design and literature review and interview methods were used. As a result of the research, in relation to the place of the kemane instrument in music education programs; it was determined that this instrument should have been included in the curriculum of music teacher training institutions in earlier years, and that music teachers could use this instrument in line with their professions. Regarding the curriculum of the kemane instrument; it was found that the objectives for each semester were not appropriate for the student levels, some of the objectives should be placed in the earlier years' curriculum, the curriculum generally contained hard-to-achieve targets, the objectives didn't not continue in accordance with the previous semesters, the required objectives are not included in the program and that the curriculum should be revised in line with the opinions of the field experts.