Müzik öğretmeni yetiştirme programlarında çoksesli koro ders program tasarılarının incelenmesi
Analysis of polyphonic choir courses program designs in music teacher training programs
  1. Tez No: 877645
  2. Yazar: ELVAN DİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı müzik öğretmeni yetiştirme programlarında uygulanan çoksesli koro ders program tasarılarının incelenmesidir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırma iki aşamada yürütülmüş olup, ilk aşamada araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında doküman analizi kullanılmış ve bu kapsamda müzik öğretmeni yetiştiren kurumların internet sitelerinde yer alan Bologna ders bilgi paketleri incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan müzik öğretmenliği programı bulunan 26 üniversite, örneklemini 2022 yılında öğretim programlarında güncelleme/revize çalışmaları yapmış olan üniversiteler, çalışma grubunu ise araştırmada yer alan 14 üniversitenin anabilim dalı başkanları oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda çoksesli koro dersinin 2018 yılında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından hazırlanan standart programın müzik eğitimi bölümlerinde yetersiz olduğu ve bu kapsamda Yüksek Öğretim Kurulunun yetki devri doğrultusunda çalışma grubunda yer alan üniversitelerin programlarında revize çalışmaları yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda mevcut duruma ve yeni yapılacak çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine polyphonic choir curriculum designs in music teacher training programs. The study was prepared using the case study technique, one of the qualitative research methods. The research was conducted in two stages, and in the first stage, a semi-structured interview form was prepared by the researcher. In the second stage of the research, document analysis was used and, in this context, course information packages/catalogues on the websites of institutions that train music teachers were examined. The population of the research consists of 26 universities with music teaching programs in Turkey, the sample consists of universities that have updated/revised their teaching programs in 2022, and the study group consists of the department heads of 14 universities participating in the research. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The data obtained was interpreted using the content analysis technique. As a result of the study, it was concluded that the polyphonic choir course was insufficient in the music education sections of the standard program prepared by the Council of Higher Education in 2018, and in this context, in line with the transfer of authority of the Council of Higher Education, the universities in the working group made revisions in their programs. As a result of the research, suggestions regarding the current situation and new studies are presented.