Deşifre şarkı söyleme eğitimine yönelik deneysel bir öğretim metodu
An experimental teaching method for sight-singing education
- Tez No: 279709
- Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu araştırma, müzikle uğraşan her bireye ilk kez gördükleri sözlü bir müzik eserini hazırlıksız olarak seslendirme becerisi kazandırabilecek ya da var olan deşifre becerilerini geliştirebilecek özgün bir öğretim metodu geliştirmek ve bu metodu kullanacak eğitimcilere belli öneriler ve yeni düşünceler sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma, Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumların eğitim programlarında yer almayan, müzik eğitiminde yeterince üzerinde durulmayan ya da belli bir programa bağlı olmadan sistemsiz çalışmalar ile yürütülen deşifre şarkı söyleme eğitimine dikkati çekmesi ve bu alanda başvurulabilecek özgün bir öğretim metodu sunması nedeniyle önem taşımaktadır. Mesleki müzik eğitimi kurumlarında verilmekte olan MİOY eğitimine alternatif değil destek olarak sunulan bu çalışmanın, ilgili alanda yapılacak diğer araştırmalara da örnek olacağı düşünülmektedir.Bu araştırmada tarama ve deneme modelleri bir arada kullanılmıştır. Araştırma için gerekli nitel verilerin toplanmasında literatür taraması yapılmış, geliştirilen deşifre şarkı söyleme metodunun etkinliğini saptamak amacıyla da ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır.Araştırmada evrenden örneklem seçimine gidilmemiş; evreni oluşturan ve 42 kişiden oluşan Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı birinci sınıf öğrencilerinin tamamı örnekleme dahil edilmiştir. Öğrenciler rastlantısal olarak seçilerek deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır.Deney grubundaki öğrencilere uygulanacak deşifre şarkı söyleme öğretimi için; konuyla ilgili yerli ve yabancı kaynakların incelenmesi sonucunda ve elde edilen bulgu ve uzman görüşlerine dayanarak deşifre şarkı söyleme öğretim metodu geliştirilmiştir. Metot ile eğitime başlamadan önce geliştirilen sekiz soruluk ölçme aracı ile deneklere ön test uygulanmış; deneklerin deşifre şarkı söyleme başarıları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmıştır.Ön test sonrası deney grubuna MİOY derslerinin yanında, bir yarıyıl devam eden ve üç üniteden oluşan deşifre şarkı söyleme eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki öğrenciler ise yalnızca MİOY derslerine devam etmişlerdir.12 haftada tamamlanan derslerin ardından, metodun etkinliğini ölçmek ve eğitim sonrasında deneklerin deşifre şarkı söyleme başarıları arasında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığı saptamak amacıyla ön testte kullanılan ölçme aracı ile deneklere son test uygulanmış, nicel veriler toplanmıştır.Ön test ve son testten elde edilen verilerin işlenmesi sonucunda; geliştirilen metot ile deşifre şarkı söyleme eğitimi alan deney grubundaki öğrencilerin, bu eğitimi almayan kontrol grubundaki öğrencilere göre, deşifre ve deşifre şarkı söylemeye ilişkin davranışlarında olumlu yönde ve anlamlı derecede yüksek oranlarda gelişme olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, derslerde yer verilecek düzenli ve sistemli kısa süreli çalışmaların, öğrencilerin, deşifre ve deşifre şarkı söyleme becerilerini, müzikalitelerini etkileyecek müziksel okuma ve söyleme davranışlarını geliştireceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was developed to provide a unique teaching method for every individual in music field to help them gain the skills to vocalize a music piece with words they have seen fort he first time without preparation or to improve their sight reading abilities and also provide suggestions and new ideas to educators who will use this method.This research is important because it focuses on sight singing education which is not included in any current training program in any music institution in Turkey. There?s not enough emphasis put on the importance of sight singing training or sight singing education which is done with unsystemized studies that are not linked to a specific program, and also it offers a unique method that can be used as a resource in this field. This study was presented to be a support but not an alternate to current music literacy lessons given in today's professional music education institutions. It is also thought to be an example for future studies in this area.In this research, two models were used together. A review of the literature was completed to collect the quantitative data required for the study. The pre-test/post-test experimental model with a control group was used to evaluate the efficiency of the sight singing method developed for the study.In this research, sampling from a population was not used and the population which was made up of 42 people consisting of all first-year students from University of Gazi, Gazi Education Faculty of Fine Arts, Department of Music Education were included in the study. Students were randomly selected and divided into experient and control groups.For students included in the experiment group, a sight singing method was developed based on the research findings of relevant local and foreign resources and expert opinions. A pre-test was given to test subjects using an assessment and evaluation tool consisting of eight questions before they started training with this method. No significant difference was found between the sight singing success of the test subjects.After the pre-test and in addition to the literacy lessons (MIOY), a sight singing education consisting of three units was given to the experiment group over the course of one semester. The students in the control group only continued on the literacy classess.After the twelve week class, a post -test was given to measure the efficiency of the method and to measure if there is any significant differences between the two groups. Qualitative data were collected using the post test which was the same assessment tool used during the pre-test.After processing the data from the pre-test and post-test, it was determined that the students in the experiment group that trained with the method had significantly higher rates of growth and improvement in their behaviors related to sight reading and sight singing than did those in the control group who were not trained with this method. As a result of this research, it has been proven that including regular and short term exercises in classes will improve student's sight reading and sight singing skills. They will also improve musical reading and singing behaviors that will affect their musicality.