Azerbaycan'da müzik eğitimi sistemi
Music education system in Azerbaijan
- Tez No: 433825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Azerbaycan dünyada, Kafkasya bölgesinde yer alan, Hazar Denizi, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran ve Türkiye'ye komşu olmasından dolayı zengin kültürel bir mirasa sahip olan önemli ülkelerimizden birisidir. Azerbaycan müzik eğitimi sisteminde müzik aleti icracılarının, müzik öğretmeni, besteci, orkestra ve koro şefleri, müzikolog yetiştiren kurumların programlarında yer alan derslerin ana çalgı ve zorunlu ders olarak kaç dönem, kaç kredi saati, ders içerikleri açısından benzerlikleri ve farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Azerbaycan müzik eğitimi sisteminin araştırılmasında ortaya koyulan problemler, müzik eğitimini geliştiren müzik eğitimcileri, besteciler, icracılar ve öğrenciler için fayda sağlayacağı düşünülmüştür. Bu araştırmanın amacı; Azerbaycan müzik eğitimi sistemini inceleyip, müfredat içeriklerini ortaya koymaktır. Bu araştırmada; Nitel araştırma yöntemlerinden, betimsel araştırma yöntemi doğrultusunda veriler toplanmış, bu doğrultuda“alan araştırması”yapılmıştır.Araştırmada, Azerbaycan Müzik Eğitimi sisteminde müzik öğretmeni ve müzik icracıları yetiştiren kurumların programlarındaki müzik derslerinin kredileri ve müfredatları incelenmiş, elde edilen bulgular ışığında çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research are studied music education, music schools and the courses that contained in the institutions programs in Azebaijan.In research were based the scanning model for the determination of case study, has been received the expert opinions according to the framework program, the collecting of the content and curriculum the courses were used from the descriptive research method in its description and solution.In research also were investigated as an example from the institutions of training of music teacher and music executors in Azerbaycan, 11-years music school named after Şaroyev which on behalf to the Azerbaycan Ministry of Culture, some 7-years music schools, the same time 11-years music school in the name of Bülbül on depending on the Ministry of Education, and 11 – years Fine Art school and Music Department at the University of Fine Art, and Music Education and Departments of Azerbaijan National Conservatory, the Baku Music Academy and the departments of Pedagogical University.In this study, has been studied music lesson in accordance with the sub- problems located in the programs of institutions which training music teacher and music executors, and it has brought propose solutions obtained in the light of findings.