Consumer-level factors that moderate the success of private label brands: Hedonic versus utilitarian products
Tüketici kaynaklı faktörlerin market markalarının başarısı üzerindeki etkisi:Haz odaklı ürünler ile fonksiyonel ürünler karşılaştırması
  1. Tez No: 583046
  2. Yazar: ZEYNEP OGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Market markaları zaman içerisinde artan pazar payları ve iyileşen kalite algıları ile hem akademisyenlerin hem de profesyonellerin ilgisini çeken bir konu olmaktadır. Bu çalışma tüketici perspektifinden bakarak ulaştığı geniş kitle ile gerçekleştirilen ankette; tüketici kaynaklı faktörlerden fiyat hassasiyeti, fiyat-kalite ilişkisi, marka sadakati ve markalar arası kalite değişkenliğinin market markası satın alma eğilimi üzerindeki belirleyici etkilerini regresyon analizi metoduyla incelemiştir. Bu çalışmanın literatüre olan özgün katkısı ise tüketicinin market markası satın alma kararını haz odaklı, hedonik ve fonksiyonel ürün kategorilerini karşılaştırarak analiz etmek olmuştur. Sonuç olarak tüketicinin bu iki ürün tipinde farklı tutumlar sergilediği görülmüştür. Araştırma tüketicilerin fonksiyonel ürünlerde market markalarını satın almaya daha yatkın olduğunu ve fonksiyonel ürün markalarında daha az kalite değişkenliği olduğunu düşündüğünü göstermiştir. Diğer yandan tüketiciler haz odaklı ürünlerde daha yüksek marka sadakati sergilemekte ve fiyat ile kaliteyi daha çok ilişkilendirmektedir.“Düzenleyici Odak Teorisi”ise bu araştırmanın bir diğer özgün bakış açısıdır; fakat tüketicilerin baskın düzenleyici odağının market markası satın alma eğilimi üzerinde istatistiksel olarak belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Son olarak, yapılan regresyon analizine bağımsız ana değişkenler olarak dahil edilen yaş, eğitim, gelir seviyesi ve hane halkı sayısı gibi demografik etkenlerin bir kısmının farklı ürün tiplerinde istatistiksel olarak farklı sonuçlar doğurduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Private labels with increasing market shares and improving quality perceptions are a worldwide phenomenon receiving attention from both academicians and professionals. Taking the consumer perspective, this study with its large-scale survey examines the predictive power of consumer-level factors such as price consciousness, price quality associations, brand loyalty and quality variability on private label brand purchase intentions with multiple regression analyses. The unique contribution of this paper is analyzing private label purchase decisions by comparing hedonic products to utilitarian products. As a result, we see consumers exhibit different behaviors toward them. Results showed that consumers are more prone to buy PLBs when it is an utilitarian good and perceive less quality variability among different brands of the utilitarian good. On the other hand, people are more brand-loyal for hedonic goods and make higher price quality associations compared to utilitarian goods. The Regulatory Focus Theory, people's dominant regulatory focus, is also integrated into the model, but consumers' dominant regulatory focus did not exhibit any significant predictive power on private label purchase intention according to the regression analysis. Demographics such as age, education, income level and household size are other independent variables in the regression analysis, and some of them proved to be significant for one of the two product types.