Öğretmenlerin 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı' nda yer alan ölçme değerlendirme yöntemlerini kullanım durumları
Teachers 'usage situation of measurement and assessment methods in 2013 Pre-School Education Program
  1. Tez No: 583089
  2. Yazar: FUNDA GÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Güncel olarak kullanılmakta olan 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nda ölçme ve değerlendirme konusunda önemli yenilikler getirilmiştir. Ölçme ve değerlendirme araçlarının uygulayıcısı olan öğretmenlerin bu araçlara ilişkin görüşlerinin alınması, araçların bu görüşler doğrultusunda geliştirilmesi; eğitsel amaçlar doğrultusunda kullanımını ve etkililiğini sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin programda yer alan ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma sıklıkları ve nedenlerini, kullanırken karşılaştıkları güçlükleri, bu araçlara ilişkin geliştirdikleri önerileri belirlemektir. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anket yoluyla elde edilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme araçlarını çocukların gelişim düzeylerini belirlemek amacıyla kullandıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin araçları uygularken zaman, mevcudun fazla olması gibi güçlükler yaşadıkları ve araçlara ilişkin bilgi eksikliklerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 2013 Preschool Education Program, which is currently in use, important innovations have been introduced in the measurement and evaluation of preschool children. Obtaining the opinions of teachers who are the implementers of measurement and assessment tools about these tools and developing tools in line with these views; tools will be used for educational purposes and will increase the effectiveness. The aim of this study is to determine the frequency and reasons of preschool teachers using the measurement and assessment tools included in the program, the difficulties they face while using them and the suggestions they developed regarding the tools. The research is a descriptive study in the survey model. The data of the study was obtained thrugh a questionnaire developed by the researcher. The data were analyzed by content analysis method. In the study, it was determined that preschool teachers used measurement and assessment tools to determine the development levels of children. It was found that techers had difficulties in applying methods such as time, excess and lack of knowledge about the tools.