Felsefi bir problem olarak ötenazi
A philosophy problem as the euthanasia
  1. Tez No: 583103
  2. Yazar: EBRU NAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı ötenaziyi felsefi bir problem olarak ele alıp incelemektir. Ötenazi kavramı birçok bilim dalının konusu olmakla beraber oldukça tartışmalı kavram olma niteliğini de kendi içerisinde barındırmaktadır. Tıbbi ve teknolojik gelişmelerin oldukça hızlı bir biçimde yaşandığı çağımızda insan ömrünü uzatmaya ve yaşlanmayı geciktirmeye yönelik çok fazla çalışma söz konusudur. Lakin tam aksi yönde, stresli yaşam tarzı, çevresel faktörlerin etkisi sonucunda biyolojik, kimyasal veya kronik hastalıklar artmakta, bütün bunlara bağlı olarak kanserin de görülme oranının oldukça yükseldiği görülmektedir. Tüm bu faktörlerin sonucu olarak yatağa bağımlı hale gelen, kendi başına yaşamını sürdürmesi mümkün olmayan ve dayanılmaz acılar içinde yaşamını sürdüren kişilerin sayısında da son yıllarda özellikle büyük artış yaşanmaktadır. İşte bütün bunlar ötenazi kavramını bugünün tartışma konusu haline getirmiştir. Ötenazi üzerine hazırlamış olduğumuz bu tezde ötenazi kavramının anlamı, tarihsel gelişim açısından ne ifade ettiği ve nasıl ortaya çıktığı, hukuk ve etik bakımından ne gibi durumlara sebebiyet verdiği bağlamından hareketle tartışılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda ötenazinin normatif etiğin alt dallarından biri olan ve deontolojik etik [ödev etiği] açısından nasıl ele alındığı da açıklanmaya gayret edilmiştir. Diğer taraftan kişi kendi hayatını sonlandırma hakkına veya tasarrufana sahip midir? Yaşamına kendi rızasıyla son verebilir mi? Veya başkasına böyle bir rıza ve muvafakat gösterebilir mi? Yaptığı bu eylem etik ve hukuki açıdan meşru sayılır mı? gibi sorular ise çalışmanın bir başka boyutunu ifade etmektedir. Zira ötenaziyi felsefi bir problem kılan bu sorulardır. Çalışmamızın birinci bölümünde deontolojik etik kavramı, ikinci bölümünde ötenazi kavramı ve etik açısından nasıl bir yaklaşımla incelendiği ve son bölümde ise hukuki açıdan meşru sayılıp sayılmadığı yönündeki tartışmalar ve bu konuda hangi ülkenin nasıl bir tutum aldığına yönelik açıklamalarla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine euthanasia as a philosophical problem. Although the concept of euthanasia is the subject of many disciplines, it is also a very controversial concept. There is a lot of work to prolong human life and to delay aging in our age, where medical and technological developments are taking place very quickly. However, in contrast to the stressful lifestyle and the influence of environmental factors, biological, chemical or chronic diseases are increasing, and the incidence of cancer has increased considerably. As a result of all these factors, the number of people who have become bedridden, cannot survive on their own, and who live in unbearable pain has been increasing especially in recent years. All this has made the concept of euthanasia the subject of today's discussion. In this thesis prepared on euthanasia, the meaning of the concept of euthanasia is tried to be discussed from the context of what it means and how it emerges in terms of historical development, what causes it in terms of law and ethics. At the same time, it has been tried to explain how euthanasia is dealt with in terms of deontological ethics[duty ethics], which is one of the sub-branches of normative ethics. On the other hand, does the person have the right or the right to end his / her life? Can he end his life with his own consent? Or can you give such consent and consent to someone else? Is this action considered ethical and legally legitimate? questions such as, are another dimension of study. These are the questions that make euthanasia a philosophical problem. In the first part of our study, the concept of deontological ethics, the second part of the concept of euthanasia and the ethics in terms of how the approach is examined and in the last section, whether the legally legitimate arguments about the issue and the country in which the attitude on this issue has resulted in explanations.