Words as bearers of history': Testimony and trauma in Seamus Heaney's early poetry
Tarihe tanıklık eden sözcükler: Seamus Heaney'nin erken dönem şiirlerinde tanıklık ifadesi ve travma
- Tez No: 583147
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma Seamus Heaney'nin erken dönem şiirlerinde travmaya tanıklık ifadesi vermenin iyileştirici işlevi ile ilgili çelişkili bir tutum olduğunu savunur. Heaney'nin erken dönem şiir koleksiyonları, Wintering Out (1972), North (1975) ve Field Work (1979) İrlanda'nın sömürgeleştirilmesi ve Troubles dönemindeki mezhepsel şiddet gibi İrlanda'nın kültürel travmalarını temsil eder. Bu temsillerle ilgili olarak, bu tez, Heaney'nin erken dönem koleksiyonlarındaki bazı şiirlerin travmaya tanıklık ifadesi vermeyi travmayla baş etme yöntemi olarak temsil ettiğini ve uyguladığını, aynı koleksiyonlarda başka şiirlerin ise travmaya tanıklık ifadesi vermenin terapötik işlevi olduğu savını sorguladığını, çürüttüğünü ve reddettiğini savunur. 1970'lerde yayınlanan bu koleksiyonlardaki şiirler travmaya tanıklık etmeyi/tanıklık ifadesi vermeyi iyileşme için gerekli bir adım olarak kaydeder çünkü tanıklık ifadesi verme süreci travma tanığının daha önce anlayamadığı, çözümleyemediği travmatik olay ve/veya deneyimi anlamasını ve çözümlemesini sağlar. Aynı zamanda, şiirler kültürel travmalara tanıklık ifadesi vermeyi kontrol edilemeyen travmatik hafızayı düzenlemenin ve bu hafızanın şimdiki zaman üzerindeki etkilerini sonlandırmak için onu geçmişin hikayesine eklemenin bir yolu olarak temsil eder. Bu temsillerin aksine, Wintering Out, North ve Field Work'te yakın ve uzak geçmişteki kültürel travmalara tanıklık ifadesi vermeyi imkansız ya da tehlikeli bir iş olarak temsil eden şiirler de mevcuttur. Bu şiilerden bazıları travmatik deneyim ya da olayın tanığın olayı anlaması ve dolayısıyla anlatmasını imkansız kıldığına ve travmatik olayı sözlerle temsil etmenin eski yaraları açma ihtimali olduğuna dikkat çeker. Bazı şiirler ise Kuzey İrlanda gibi zaten şiddetle bölünmüş olan bir ülkede eski yaraları tekrar açmanın tehlikeli olduğunu çünkü geçmişte yaşanan travmalara dair anıların tekrar gündeme getirilmesinin intikam isteği yaratabileceğini dile getirir. Bu tez, bu çelişkili temsilin, Heney'nin erken dönem şiirlerinin resmettiği Troubles döneminin travmatik karmaşasına işaret ettiğini savunur.
Özet (Çeviri)
This study argues that in Seamus Heaney's early poetry there is a paradoxical attitude towards the therapeutic function of the act of bearing witness to trauma. Heaney's early collections, Wintering Out (1972), North (1975) and Field Work (1979) are preoccupied with representations of Irish cultural traumas including the colonial conquest of Ireland and sectarian violence during the Troubles. Regarding these representations, this thesis argues that while some poems in these early collections represent, endorse and practice the act of bearing testimony as a way of coping with trauma, others question, refute and reject the idea that it has therapeutic function. Heaney's early poems register the act of bearing witness as a necessary step for the process of healing because it enables the trauma-witnesses to comprehend and process the traumatic events and/or experiences that have been hitherto unfathomed and unprocessed. The poems also represent the act of bearing witness to cultural traumas as a way of regulating the uncontrollable traumatic memories and integrating them into the narrative of the past to end their impact on the present. In contradiction to these representations, there are also poems in Wintering Out, North and Field Work that represent the act of bearing witness to cultural traumas of the distant and recent past as an impossible or dangerous task. Some of these poems attract attention to the fact that witnesses are rendered incapable of comprehending and thus representing the event, and also to the possibility of opening old wounds through representing the traumatic events in words. Others acknowledge that opening old wounds in a country that is already violently segregated as the Northern Ireland is especially dangerous since circulating the narratives of past traumas runs the risk of generating a desire for revenge. This thesis interprets this contradictory representation as an indicator of the traumatic complexity of the Troubles that Heaney's poetry represents.