6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'na göre markanın iptali
Revocation of trademark according to The Industrial Property Law No.6769
  1. Tez No: 583152
  2. Yazar: MEHTAP MENTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK NARBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'na göre tescilli bir markanın iptalinin nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Mülga 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de hükümsüzlük ve iptal şeklinde iki ayrı düzenleme yapılmamış iken, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda hükümsüzlük ve iptal halleri ayrı ayrı düzenlenmiştir. Bunun yanında 6769 sayılı SMK ile birlikte usulen köklü değişiklikler yapılarak markanın idari yolla iptali öngörülmüştür. Çalışmada 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'na göre markanın iptali hususu incelenir iken, konunun daha iyi anlaşılması adına 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile karşılaştırmalar yapılarak Sınai Mülkiyet Kanunu ile getirilen yenilikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Markanın iptaline neden olan durumlar ve iptal usulü bakımından uygulamada yaşanan çelişkiler ve uyuşmazlıklar doktrin ve Yargıtay Kararları ışığında çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how the revocation of a registered trademark has been examined in accordance with the Industrial Property Law No: 6769. Invalidity and revocation were not regulated separately in the Decree Law No: 556; but in the Industrial Property Law No:6769, invalidity and revocation are regulated separately. In addition to that, with the Industrial Property Law No: 6769, it is foreseen that the trademark will be revocated by administrative procedure. In this study, while the subject of the revocation of the trademark is examined according to the Industrial Property Law No. 6769; for a better understanding of the subject, the innovations and differences introduced by the Industrial Property Law were revealed by making a comperatif analyses with the Decree Law No 556. The cases that caused the revocation of the trademark and the contradictions and conflicts in practice in terms of the revocation procedure were tried to be solved in the light of the doctrine and Supreme Court Decisions.