Savunma sanayi Ar-Ge merkezlerinin performanslarının entropi ve aras yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of defense industry r & d centers by entropy and aras methods
  1. Tez No: 583153
  2. Yazar: SEDA SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye Savunma Sanayinde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezlerinin performanslarının değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda 7 farklı firmaya ait 12 Ar-Ge merkezinin verileri ile gerçekleştirilen çalışmada öncelikle literatür araştırması ve uzman görüşleri doğrultusunda Ar-Ge merkezlerinin performansını etkileyen kriterler belirlenmiş ve Entropi yöntemi kullanılarak bu kriterlerin ağırlık değerleri tespit edilmiştir. Daha sonra, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniklerinden olan ve son zamanlarda birçok araştırmacı tarafından kullanılan ARAS yöntemiyle çalışma kapsamında ele alınan alternatifler sıralanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, en yüksek ağırlığa sahip olan kriter, Ar-Ge gelirleri (0,0503), en düşük ağırlığa sahip olan kriter ise Ar-Ge harcamaları (0.3726) iken A9 alternatifi en yüksek performansa sahip Ar-Ge merkezidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to evaluate the performances of R&D centers in defense industry in Turkey. In this sense 12 R&D centers belonging to 7 different companies are included in the evaluation. Following the literature review and learned opinion the criteria which affect the performances of R&D centers are identified and the significance of these different criteria are determined by using Entropi method. Later ARAS method, which is listed under the techniques of Multiple Criteria Decision Making process and also very popular among the researchers recently, is used to sort out the alternatives mentioned in the scope of the study. According to the results taken, the most significant criterion is R&D revenues (0,0503) and the least significant criterion is R&D expenses (0,3726) also A9 alternative has the highest performance of R&D centers.