Conceptual design methodology for foldable shelters
Barınaklar için kavramsal tasarım metodolojesi
  1. Tez No: 583154
  2. Yazar: JUMANA ALRAHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küresel iklimdeki hızlı değişim ve bunun sonucunda ortaya çıkan felaketlerle birlikte, prefabrik ve kolay kurulumlu sığınaklar, afet mağdurlarına sert doğal ve insan kaynaklı felaketlerden kurtulma imkânı sağlayabilir. Bu ihtiyacı karşılamak ve mobil barınma sistemi konusunu yansıtmak isteyen bu tez, acil durum senaryolarından kalıcı aşamaya kadar prefabrik, modüler bir mobil barınağın vaka çalışması geliştirilmesine odaklanmaktadır. Bu tezin amacı, felaket sonrası barınak tepkisi için düşünülebilecek, değiştirilebilecek, boyut ve geometrik olarak yükseltilebilecek ve çok kısa bir süre içinde saklanabilecek hafif katlanabilir ve modüler barınak önermektir. Bu çalışmada incelenen mobil barınak yapısı, katlama tekniğini kullanarak, kompakt kapalı formdan geniş bir yaşam alanı açık forma dönüşüm yeteneğine sahiptir. Bu sığınakların önerilen yapısı uçlarına ve yanlarına daha fazla modüler ünite eklenmesiyle aşamalı olarak genişletilebilir. Ayrıca, bu tez önerilen kavram ve yapı sistemlerinin uygulanabilirliğini literatür taraması, tasarım temelli araştırma ve dijital model geliştirme yoluyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid changing in global climate and the resulting disasters, prefabricated and quick-to-install shelters can provide victims of disasters with the opportunity to survive harsh natural and man-made disasters. Seeking to cater for this need and to reflect the topic of the mobile sheltering system, this thesis focuses on the case study development of a prefabricated, modular mobile shelter, from emergency scenarios to the permanent phase. The purpose of this paper is to propose a lightweight foldable and modular shelter that can be considered for the post-disaster shelter response and can be replaced, upgraded in size and geometrical configuration, and stored in a very short period of time. Using the folding technique, the specific mobile shelter structure investigated in this study has the ability to transform from a compact closed-form to a large living space open form. The suggested structure of these shelters is incrementally expandable by adding more modular units to its ends and sides. Furthermore, this thesis examines the practicability of the proposed concept and structure systems through a literature review, design-based research and digital model development.