Road safety evaluation of urban major arterials case study of 1071 Malazgirt boulevard in Ankara
Kentsel büyük arterlerin yol güvenliğinin değerlendirilmesi Ankara 1071 Malazgirt bulvarı durum çalışması
- Tez No: 583167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Trafik kazaları, toplumlar üzerinde sosyal, ekonomik ve sağlık anlamında uzun vadede ciddi maliyetleri olan hasarlara sebebiyet vermektedir. Altyapı ile ilgili sorunlar planlama aşamasından başlayarak önlenebilecek olması yönünden çok önemlidir. Yol Güvenliği Denetimi (RSA), birçok ülkede uygulanan, kazaları önlemek ve / veya şiddetini azaltmak için, yol projelerinin ve mevcut yol segmentlerinin çeşitli tasarım ve işletim karakteristiklerini listeleyen ve kontrol eden bir kavramdır. Bununla birlikte, Türkiye'deki RSA mevzuatının eksikliği, özellikle motorizasyon oranlarının ve trafik hacimlerinin hızlı büyümesi nedeniyle, büyük karayolu ağı değişikliğinin meydana geldiği kentsel bölgelerde büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, kentsel ana arterlerin güvenlik değerlendirmesi üzerine control listelerinin oluşturulması adına RSA literatürünün ve kılavuzlarının, dört ana temaya bölünmüş olarak (Genel Konular, Güzergah ve Kesit Konuları, Hemzemin Kavşak Konuları ve Çok Katlı Kavşak Konuları olmak üzere) kapsamlı bir incelemesi yapılmıştır. Ankara'da yeni yapılan bir kentsel ana arter olan 1071 Malazgirt Bulvarı için gönüllü olarak bir RSA raporu hazırlanmıştır. Değerlendirmeler, 70 km / s hız limitine sahip özgün tasarım projesinin, bazı yerlerde peyzaj ve görüş mesafesi gereksinimi nedeniyle küçük güvenlik sorunları olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hız sınırının 82 km / saat'e çıkarılması (ceza öncesi müsamaha ile 90 km / saate karşılık gelir), yatay ve düşey yerleşimlerde (uygun olmayan dever oranları, yanal görüş mesafesi eksikliği vb.) ciddi eksiklikler olduğunu göstermektedir. Bu gibi altyapı tasarım limitlerinin, söz konusu koridorda meydana gelen muhtelif kazalardan sorumlu olması beklenirken, resmi RSA uygulamalarının olmamasından dolayı bu kazaların sebeplerinin istatistiklerde“sürücü / insan”hataları altında listelenmesi muhtemel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents cause damages in social, economic and health of communities, which have severe and serious costs in the long run. Infrastructural elements are also crucial, which can be avoided beginning from planning stages. Road Safety Audit (RSA) is a concept that lists and checks various design and operational characteristics of road projects and segments, to either prevent accidents and/or reduce their severity, implemented in many countries. However, lack of RSA legislation in Turkey is a major problem, especially in urban regions, where major road network changes often happen due to rapid growth of motorization rates and traffic volumes. In this thesis, a thorough review of RSA literature and guidelines resulted in creation of a checklist for safety evaluation of urban major arterials, divided in four major themes (General Issues, Alignment and Cross-Section Issues, Intersection Issues and Interchange Issues). A RSA report is prepared voluntarily for a recent urban arterial extension in Ankara, 1071 Malazgirt Blvd. Evaluations showed that original design project with 70 km/hr speed limit had minor safety concerns due to landscaping and sight distance requirement at certain locations. However, current increase in the speed limits to 82 km/hr (corresponding to 90 km/hr before penalties), showed severe deficiencies in horizontal and vertical alignments (inappropriate superelevation rates, lack of lateral sigh distances, etc.). While such infrastructural design limitations may be responsible for some of the accidents happened along this corridor, they are most likely undetected due to lack of formal RSA requirements, and listed under“driver/person”errors in statistics.