Fen bilgisi öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik öz-yeterlik inançları, tutumları ve görüşlerinin incelenmesi
Examination of science teachers self-efficacy beliefs in, attitudes towards and views about STEM education
- Tez No: 583175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞ, PROF. DR. SEMRA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın iki temel amacı vardır: (1) Bursada görev yapmakta olan fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimine yönelik öz-yeterlik inançlarının ve tutumlarının düzeylerini belirlemek ve (2) fen bilimleri öğretmenlerinin STEM eğitimi ile ilgili görüşlerini, STEM eğitimini fen bilimleri öğretimine entegre etme konusunda kendilerine güvenlerini ve STEM uygulamaları ile mesleklerine derslerinde yer verme durumlarını ortaya çıkarmak. Yöntem: Açımlayıcı sıralı karma yöntemin kullanıldığı çalışmada ilk olarak 173 fen bilimleri öğretmenine anket uygulanmış ve veriler betimsel istatistik ile analiz edilmiştir. Daha sonra, 15 öğretmen ile görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin fen öğretimine yönelik ve matematiği fen öğretimine entegre etmeye yönelik öz-yeterlik inançları ile 21. yüzyıl öğrenme ve öğretmenin liderlik tutumu yüksektir. Ancak öğretmenlerin sınıflarında STEM uygulamalarına yer verme düzeyi ve STEM kariyer farkındalığı istenilen düzeyde değildir. Öğretmenler, STEM eğitiminin öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacağını düşünmekte ancak, sınıfların kalabalık olması ve araç-gereç eksikliği gibi faktörlerden dolayı STEM eğitimini derslere entegre etmede zorluklar yaşamaktadır. Öğretmenler mühendisliği öğretimlerine entegre etmeye, matematiği ve teknolojiyi entegre etmeye göre kendilerine daha az güvenmektedir. Katılımcıların üçte biri STEM uygulamalarına sınıflarında yer vermektedir. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu öğrencilerini STEM meslekleri hakkında yeterince bilgilendirmemektedir. Öğretmenler STEM eğitimi entegrasyonu için hizmet içi eğitimler ve seminerler verilmesini, uygulamalı atölye çalışmalarının yapılmasını tavsiye etmişlerdir. Sonuç: Etkili bir STEM eğitimi için, fen bilimleri öğretmenlerinin bu konudaki yeterliliklerinin artırılması önemlidir. Bunun için hizmet içi eğitimler ve hizmet öncesi eğitimler önerilmiştir. Ayrıca okulların fiziksel koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Kelimeler: STEM eğitimi, fen bilimleri öğretmenleri, STEM eğitimine yönelik öz-yeterlik, STEM eğitimine yönelik tutum.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has two main goals: (1) To determine the levels of self-efficacy believes in and attitude towards STEM education of science teachers who work in Bursa and (2) to reveal science teachers‟ views about STEM education, self-efficacy in integrating STEM education into science teaching, and implications of STEM practices and jobs in their classes. Method: In this explanatory sequential mixed method study, firstly a questionnaire was administrated to 173 science teachers and data were analyzed through descriptive statistics. Then, interviews were held with 15 teachers and content analysis was conducted. Findings: Teachers' self-efficacy beliefs towards teaching science and integrating mathematics into science teaching, and 21st century learning and teacher leadership attitude are high. However, teachers' implementation of STEM practices and their STEM career awareness are not at desired level. Teachers think that STEM education will contribute to development of students; however it is difficult to integrate STEM education because of factors such as large class size and lack of equipment. Teachers believe in themselves less in integrating engineering into their teaching than integrating mathematics and technology. One third of participants include STEM practices in their classes. Most of the teachers do not sufficiently inform their students about STEM jobs. For STEM education integration, teachers demand in-service training, seminars, and workshops. Result: For an efficient STEM education, it is important to enhance competency of science teachers about this issue. For this purpose; in-service trainings and pre-service education were suggested. Moreover, it is necessary to improve physical conditions of schools.