Küresel iklim değişikliğinin fındık ve çay tarımına etkisi
The effect of global climate change on hazelnut and tea agriculture
  1. Tez No: 583182
  2. Yazar: MEHMET BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modern dünyada insanoğlunun doğaya daha fazla hükmetme çabası ve konforu için doğal kaynakları kontrolsüz kullanımına bağlı olarak, özellikle sanayi devriminden itibaren başlayan iklim değişikliği sürecinin günümüzde daha ciddi boyutlara ulaştığı bir gerçektir. Son yıllarda ekosistemlerin ve önemli tarım ürünlerinin değişik seviyelerde etkilendiği araştırılmakta ve rapor edilmektedir. Her ekolojinin bu değişimlerden farklı seviyelerde etkilenme durumu söz konusudur. Türe özel belirli iklim özellikleriyle karakterize olmuş ve monokültürün hakim olduğu yörelerdeki değişimin etkisi daha belirgindir. Bu kapsamda çay ve fındık tarımının yoğun olarak yapıldığı Doğu Karadeniz Bölgesindeki iklim değişikliğinin etkilerinin incelenmesinin ve sonuçlarının analiz edilmesinin önemi büyüktür. İklim değişikliği sürecinde çay ve fındık türünde özellikle çok gen tarafından kontrol edilen fenolojik özelliklerin ve hasat dönemlerinin yıllara göre değişim seyrini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışmada, meteorolojik parametrelerin fındığın fenolojik dönemleri arasındaki süreyi etkilediği ve çayın hasat tarihlerini değiştirdiği anlaşılmıştır. Ülkemiz için özellikle stratejik ürünlerin işlenmesi ve sektör için farkındalık oluşturabilecek organizasyonlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
Because of the uncontrolled use of natural resources for the comfort of human beings in the modern world, the climate change process which started especially since the industrial revolution has reached to more serious dimensions today. In recent years, it has been researched and reported that ecosystems and important agricultural products are affected at different levels. Each ecology is affected by these changes at different levels. The effect of change in the monoculture-dominated regions, characterized by species-specific and specific climatic characteristics is more pronounced. In this context it is great importance to examine the effects of climate change and to analyze the results in the Eastern Black Sea Region where tea and hazelnut farming is concentrated. This study was carried out in order to determine the course of change of phenological properties and harvest periods controlled by multiple genes in tea and hazelnut species, and it is understood that meteorological parameters affect on the time between phenological periods of hazelnuts and change the harvest dates of tea, during the climate change process. In fact, there is a need for the organizations that can raise awareness fort he sector and especially for the processing of strategic products for our country.