Toprakların tuğla ve kiremit yapımına uygunluğunun rutubet tansiyonu ile belirlenmesi
The Research of soil to the fitness of brick and tile production with moisture tension
- Tez No: 5831
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOPRAKLARIN TU?LA YE KİREMİT YAPIMINA UYGUNLUSUNUN RUTUBET TANSİYONU ÎLE ARAŞTIRILMASI Abdullah BARAN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Yener ATAMAN 1988, Sayfa: 24 Jüri: Doç.Dr.Yener ATAMAN Prof. Dr. Nur i MUNSÜZ Doç. Dr. Mustafa KILIÇ Bu araştırmada Çorum yakınlarında 4 ayrı yerden alınan topraklar kullanılmıştır. Topraklar, 0,5-l»Q mm* 1-2 mm; 1 mm den küçük; 2 mm den küçük olmak üzere toplam 4 farklı fraksiyona ayrılmışlardır. Topraklarda rutubet karakteristik eğrileri, tane büyüklüğü dağılımları, kıvamlılık özellikleri ile toprak ların diğer özelliklerini veren fiziksel ve kimyasal ana lizler yapılmıştır. 4 »2 pf den yüksek tansiyonlar buhar basıncı - ile elde edilmiştir. Rutube-t karakteristik eğrileri arasında büyük farklar görülmemekle beraber, bu metod hammadde ola rak hangi materyallerin uygun olabileceğinin belirlenme-r sinde bir ön fikir oluşturmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kritik Higroskopik Noktalar, Buhar Basıncı Metodu, Rutubet Tansiyonu, Tuğla ve Kiremitlerin Yapımı.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis THE RESEARCH OP SOIL TO THE PITNESS OP BRICK AND TILE PRODUCTION WITH MOISTURE TENSION Abdullah BARAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yener ATAMAN 1988, 24 pages Jury: Assoc. Prof.Dr. Yener. ATAMAN ? Prof. Dr. Nuri KUNSUZ Assoc. Prof.Dr. Mustafa KILIÇ Pour different soils taken from vicinity of Çorum were used. Pour different grain size distribution from the samples were seperated as 0,5-1 mm; 1-2 mm; 1 mm; and 2 mm. some physical and chemical properties of soil samples were determined which included moisture retention characteristics curves, grain size distribution and consistency properxies- Tensions over 4,2 pP were determined with vapor pressure method.. The differences among moisture retention charecteristics curves were not significiant although preliminary information on determination of suitability of raw materials for producing bricks and tiles was obtained. KEY WORDS: Critical Hygroscopic Points, Yapor Pressure Method, Production of Bricks and Tiles, Moisture Tension.