Orta gelir tuzağının önlenmesinde İslami bankacılığın rolü
The role of Islamic banking in preventing the middle income trap
  1. Tez No: 583209
  2. Yazar: NURETTİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki İslami bankacılık sektörünün orta gelir tuzağının önlenmesindeki rolünü incelemektir. Çalışmanın amaçlarına ulaşması için, İslami bankacılık sisteminin ana temellerinin (tasarruf, yatırım ve ekonomik büyüme üzerindeki) olası etkilerinin teorik temelde incelenmesi ve İslami bankacılık sektörünün (2007-2017) yılları arasında finansal verilerini analiz etmesi benimsenmiştir. Yapılan analiz sonucu, İslami bankacılık ekonomik büyüme oranlarına anlamlı bir pozitif etki göstermektedir. İslami bankacılık geleneksel bankacılığın yerine geçmez tamamlayıcı durumdadır. Orta gelir tuzağının önlenmesi için İslami bankacılık tek başına yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
The core objective of our study is to examine the role of Turkey's Islamic banking sector in the prevention of middle-income trap (MİT). Theoretical Analysis of the potential impact of the main principles and structure of Islamic banking on savings, investment and growth and the analysis of the financial data of the Islamic banking sector (2007-2017) was adopted to achieve the objectives of the study. Analysis shows that Islamic banking has a significant positive effect on economic growth rates. Islamic banking is not a substitute for traditional banking, it is a complement to traditional banking. Islamic banking alone is not enough for the prevention of the middle income trap.