Orta gelir tuzağının aşılmasında dördüncü sanayi devrimi ve etkin bir devlet politikasının önemi
The importance of fourth industrial revolution and an effective state policy in overcoming the middle income trap
- Tez No: 682686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SERHAT YAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Orta Gelir Tuzağı, ülkelerin uzun yıllar orta gelir seviyesinde kalması ve bir üst gelir seviyesine çıkamaması olarak tanımlanmaktadır. Bu ülkelerin yenilikçilik ve teknolojik yeterlilik seviyeleri düşüktür ve üretim genellikle düşük-orta nitelikte işgücü ile sürdürülmektedir. Dördüncü Sanayi Devrimi, üretimde verimlilik, kaliteyi artırararak işgücü maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen; akıllı üretim sistemlerini içermektedir. Otonom robotlar gibi tekrarlayan işleri ortadan kaldıracak çok sayıda yeni teknolojiden oluşmaktadır. Ekonomik büyüme ve rekabet gücü artışı anlamında bakıldığında orta gelir tuzağını aşmak için önemli bir fırsat niteliği taşıyan bu tekno-ekonomik paradigma değişikliğinin olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de söz konusudur. Orta Gelir Tuzağı'nda bulunan ülkelerin potansiyel tehditlerden korunmak ve kendilerine fırsatlar yaratarak orta gelir seviyesini aşmak için önlemler alması gerekmektedir. Çalışmada Dördüncü Sanayi Devrimi'nin orta gelir tuzağında bulunan ülkeler bağlamında etkileri incelenecek, devletin bu doğrultuda alması gereken politikalar vurgulanacak ve son olarak Türkiye için SWOT analizine yer verilecektir. Çalışmanın temel amacı Orta Gelir Tuzağı'ndaki ülkelerin Dördüncü Sanayi Devrimi potansiyel faydalarından nasıl yararlanabileceği ve Orta Gelir Tuzağı'nı aşabileceğini anlamak, bu doğrultuda devletin uygulayacağı etkin politikaların önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The Middle Income Trap is defined as the fact that countries remain at the middle income level for many years and cannot reach the upper income level. These countries have low levels of innovation and technological competence, and production is generally sustained by a low-medium workforce. The Fourth Industrial Revolution includes smart production systems that aim to reduce labor costs by increasing productivity and quality. It consists of numerous new technologies that will eliminate repetitive tasks such as autonomous robots. This techno-economic paradigm alteration which constitutes a crucial opportunity in terms of economic growth and competition force, involves negative impacts as well as positive impacts. The countries in the Middle Income Trap need to take measures to protect themselves from potential dangers and create opportunities to exceed the middle income level. In the study, the effects of the Fourth Industrial Revolution in the context of countries in the Middle Income Trap will be examined, the policies that the state should take in this direction will be emphasized, and finally, a SWOT analysis will be for Turkey. The main purpose of the study is to understand how countries in the Middle Income Trap can benefit from the potential benefits of the Fourth Industrial Revolution and overcome the Middle Income Trap and to emphasize the importance of effective policies to be implemented by the state.