Sınıf öğretmeni adaylarına yönelik çocuk hakları eğitiminde bir yöntem olarak yaratıcı dramanın kullanılması
Use of creative drama as a method in children's rights education for preservices elementary teachers
  1. Tez No: 583214
  2. Yazar: ESRA RABİYE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin temel ilkelerine yönelik farkındalık durumlarını yaratıcı drama ile çocuk hakları eğitimi öncesinde ve sonrasında incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 öğretim yılının güz döneminde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan üçüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma metodolojisine göre tasarlanan bir durum çalışması araştırmasıdır. Araştırma kapsamında öğretmen adayları ile ilgili yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle öğretmen adaylarının farkındalık durumları incelenmiştir. Araştırmanın verileri MAXQDA 2018 nitel veri analizi programı kullanılarak içerik analizi şeklinde analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları yaratıcı drama uygulamaları öncesinde öğretmen adaylarının temel ilkelere yönelik farkındalıklarının kısıtlı olduğunu, gerçekleştirilen uygulamalar sonrası ise farkındalıklarının geliştiğini göstermiştir. Çalışma sonuçlarından hareketle çocuk hakları konusunda deneysel çalışmalar yapılarak sonuçlarının paylaşılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the preservices elementary teachers' awareness of the basic principles of the Convention on the Rights of the Child before and after creative drama and child rights education The study group of the study consists of third year students studying in Recep Tayyip Erdoğan University Classroom Teaching Program in the fall semester of 2018-2019 academic year. This is a case study designed according to the qualitative research methodology. Within the scope of the research, face-to-face interviews were conducted with teacher candidates. In these interviews, semi-structured interview form prepared by the researcher was used as data collection tool. The data of the research was analysed in the form of content analysis using MAXQDA 2018 qualitative data analysis program. The results of the research showed that preservices elementary teachers had a limited awareness about basic principles of CRC. The results of the research showed that pre-service teachers' awareness of basic principles was limited before creative drama practices and their awareness improved after practices. Based on the results of the study, it is recommended to conduct experimental studies on children's rights and share the results