Feminism in Christian and Islamic cultures
Hıristiyan ve İslam kültüründe feminizm
- Tez No: 583215
- Danışmanlar: DOÇ. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Feminizmin bir teori olarak toplum üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğu birçok bilim adamı ve edebiyat eleştirmeni tarafından dile getirilmiştir. Bu tezin amacı, Feminizmin olumlu ve olumsuz yanlarını Hristiyan ve İslam toplumlarında farklı edebi eser ve ortamlarda göstermektir. Ayrıca, farklı edebi eserler incelenerek kadınların farklı toplumlardaki özniteliklerine odaklanılacaktır. The research will begin with the roots of feminism and its development step by step in Christian societies through women activists, and its impact on Islamic societies respectively. Bu çalışma feminizmin doğuşu ve gelişimi ile başlayacak ve Hıristiyan toplumlarında kadın eylemcilerin hareketlerini adım adım ortaya koyarak İslam toplumlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaya çalışacaktır. Feminizmin aşamaları ve dalgaları bu terimin daha iyi anlaşılması için açıklanacaktır. Ayrıca, İslam'da feminizm incelenecek diğer bir konudur. Feminizm, 19. yüzyılda Hıristiyan toplumlarında ataerkil hanedanlığa karşı koymuş günümüze kadar devam etmiştir. Kadın eylemciler bütün dinlerin erkeklerin kadınlardan daha üstün tutulduğu ataerkil bir bakışa sahip olduklarını iddia ederler. Kimi feministler Hristiyanlığın İslam'dan daha iyi olduğunu ileri sürerek oryantalist bir bakış açısı ortaya koymuşlardır, ancak bu pek kabul görmemiştir.“Feminist bir İslam görüşü mümkün mü?”gibi sorulara cevap aranacaktır. Bu nedenle, kuran ve İncil'de kadınlara nasıl bakıldığını karşılaştırmalı olarak anlamak için bazı ayetler üzerinde durulacaktır. Ayrıca, feminizmin olumsuz ve olumlu etkileri örneklerle gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is regarded by scholars and literary critics that feminism as a theory has an intense impact on society either in a positive or negative way. The main goal of this paper is to illustrate this impact of feminism in Christian and Islamic societies, in different literary works and environments. Besides, the attribution of women in each society will be focused on by studying different works. The research will begin with the roots of feminism and its development step by step in Christian societies through women activists, and its impact on Islamic societies respectively. Then, the phases and waves of feminism will be elucidated for a better understanding of the term. Also, Islamic literary feminism will be handled. The reflection of feminism on patriarchal dynasty in Christian societies that was in progress in the nineteenth century still continues today. Likewise, its influence on Islamic societies is also the case. Because women activists think that almost all religions have the same patriarchal attitudes, which makes men superior to women. Although some of them argue that Christianity is better than Islam in giving rights to women, this idea seems to be outdated. So, they claim that it should be modernized with a western feminist perspective. Focusing on some Quranic and Biblical verses to illuminate the issue, and how women are reviled in either the Quran or Bible are also among the priorities of the study.