Kronik sigara kullanımının akciğerde neden olduğu apoptoz üzerine kantaron ekstresinin koruyucu rolü
Protective effects of ST. john' S wort extract on apoptosis in lung by chronic cigarette smoke
  1. Tez No: 583226
  2. Yazar: SİBEL SİLAHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ŞİNGİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sigara dumanı maruziyeti birçok dokuda çeşitli hasarlara neden olmaktadır. Bu tehlikeli durumlarda pek çok apoptotik süreç rol oynamaktadır. Ancak hasarın mekanizması henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Yaptığımız çalışmada, fare akciğerlerinde sigara dumanı maruziyetinin neden olduğu apoptotik mekanizmaları araştırmayı ve Hypericum perforatum ekstresinin potansiyel koruyucu etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Deneysel çalışmada fareler (Swiss albino, erkek, 8 haftalık) kontrol (sigara dumanına maruz bırakılmayan; n=8), sigara dumanına maruz bırakılan grup (n=8) ve H. perforatum ekstresi grubu (sigara dumanı maruziyeti ile; n=8; gavaj yoluyla) olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Sigara dumanı uygulaması iki ay boyunca haftada yedi gün devam etti. İki ay sonunda, fareler servikal dislokasyon ile öldürüldü ve akciğerleri izole edildi. Akciğer dokuları, kaspaz-3, Bax ve Bcl-2 isimli apoptoz belirleyicilerinin seviyelerini belirlemek amacıyla ELİSA yöntemi kullanılarak çalışıldı. Sigara dumanına maruz bırakılan farelerin akciğerlerinde kaspaz-3 ekspresyonu ve Bax protein seviyelerinin anlamlı bir şekilde arttığı ve Bcl-2 seviyelerininazaldığı gözlendi. Bu bulguların H. perforatum uygulaması ile tersine çevrildiği belirlendi. Yaptığımız çalışmada sigara dumanı maruziyetinin apoptoza neden olduğunu ve bunun H. perforatum ekstresi tarafından bloke edildiğini gözlemledik. Çalışma, sigara içen insanlarda daha fazla gözlenen akciğer hastalıklarının altında yatan patolojik mekanizmaların anlaşılması açısından dikkat çekmektedir. Bu yüzden çalışmamız akciğer fonksiyonlarında apoptozun potansiyeletkisi ve H. perforatum' un koruyucu rolünün araştırıldığı ileriki çalışmalar için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Exposure to cigarette smoke causes a variety of damages to human tissues. Many apoptotic processes play important roles in these hazards. Mechanisms of these damages have not been clearly identified yet. In our study we aimed to investigate the underlying apoptotic mechanisms of the cigarette smoke exposure on mice lung tissues and evaluate potential protective effects of Hypericum perforatumextract. In experimental study, mice (Swiss albino, male, age: 8 weeks) were divided in three groups as control (without cigarette smoke exposure; n=8), cigarette smoke group (n=8) and H. perforatum extract group (with cigarette smoke exposure; n=8; by gavage). The cigarette smoke application continued 7 days in a week during two months. In the end of two months, the mice were killed by cervical dislocation and their lungs were isolated. Lung tissues were studied with ELISA method to determine the levels of determinants of apoptosis namely caspase-3, Bax and Bcl-2. Smoke treatment increased caspase-3 expression and Bax protein levels significantly and decreased Bcl-2 levels in mice lungs. These findings were detected to be reversed with H. perfaratum extract pretreatment. In our study; we showed that cigarette smoke exposure causes apoptosis and this was shown to be blocked by H. perfaratum extract. The study might has a contribution for understanding the underlying pathological mechanisms of lung diseases which were observed more in human with cigarette smokers. Therefore this study provides valuable informations for further studies which should investigate both the potential effect of apoptosis in lung function and protective role of H. perfaratum.