Antrepoların performansının entropi ve TOPSİS yöntemiyle değerlendirilmesi: A tipi antrepolar üzerine bir uygulama
The evaluations of the performances of the entrepots with entropy and TOPSIS methods: An application on the entrepots
- Tez No: 583255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ticaretin geliştiği, ürün dolaşımının hızlandığı bu çağda ülkemiz için depolama ve stoklama faaliyeti önemli bir yere sahiptir. Firmaların ithalat işlemlerinde depolamaya ilişkin ana amacı ürünlere kolayca ulaşmak ve sağlıklı depolandığından emin olmaktır. Bu doğrultuda baktığımızda ticarete konu malların ülke sınırları içerisine girdiğinde serbest dolaşıma giriş işlemleri tamamlanana kadar depolandıkları antrepolar ciddi önem arz etmektedir. Gümrüklü saha olan antrepolar birçok anlamda firmalara kolaylık sağlamakta ürünlerin aşama aşama ithalat işlemlerini tamamlayarak ve vergilerini ödeyerek istediği zaman çekebilme kolaylığı sağlamaktadır. Yine antrepolar, ürün için ithalatı esnasında gerekli olan izinleri almada veya belgeleri temin etme süresinde güvenle ve herhangi bir cezai durum oluşmadan depolama faaliyetini gerçekleştirme olanağı sağlar. Firmalar, ürünlerinin ithalat işlemlerini kendi fayda/maliyet analizleri çerçevesinde antrepolardan gerçekleştirecekse bir karar verme sürecinden geçerler. Bu çerçevede antrepo tercihlerinde faydalarını maksimize etmek ve oluşabilecek olumsuz durumlar da dahil tüm maliyetlerini minimize etmek isterler. ''Antrepoların performansının Entropi ve TOPSIS yöntemiyle değerlendirilmesi: A tipi antrepolar üzerine bir uygulama'' başlıklı çalışmanın ilk bölümünde giriş kısmı, ikinci bölümüne 4458 sayılı Gümrük Kanunu çerçevesinde Antrepoların tanımından açılış sürecine ve işleyişinden denetimine kadar geniş bir alana değinilmiştir. Üçüncü bölümde karar verme, karar verme süreci ve çok kriterli karar verme yöntemleri alt başlıklar halinde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde entropi ve TOPSIS Yöntemi ile Muratbey Gümrük Müdürlüğüne ait antrepoların performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Son olarak beşinci bölümde sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this age when commerce has developed, and circulation of products has speeded up, storage and stockpiling activities hold very important positions. The main aim of firms in importing operations with regard to storage is to access products easily and be sure that they are stored safely. When we look from this perspective, entrepots, where goods used in commerce are stored after they arrive to country until their processes of entering circulation are completed, have considerable importance. Entrepots, which are customs bonded areas, makes things easier for firms in various aspects, provides them with the convenience of taking their products back by gradually completing the importing operations of the products and paying their taxes. Additionally, when getting necessary permissions or in the period of supplying documents, they provide the opportunity of implementing storage activities with safety, without occurrence of any penal situation. If firms are to carry out the importing operations of their products through entrepots around their own profit/cost analysis, they undergo a decision making process. In this frame, they seek to maximize their profits and minimize the costs including all probable negative situations while choosing entrepots. In the first part of the study titled“The evaluations of the performances of the entrepots with entropy and TOPSIS methods: An application on the entrepots ”is introduction, in the second part, in accordance with the law number 4458, from the definition of entrepots to their process of emergence and from their operation to their inspection, a wide range of topics are mentioned. In the third part, deciding, decision making process and the methods of multi criterion decision making are explained with subheadings. In the fourth, the evaluation of the performances of the entrepots belonging to Muratbey Customs Office with entropy and TOPSIS methods are executed. Finally, the fifth part consists of the conclusion.