Kurt üzümü'nün (Lycium barbarum L.) Konya ekolojik şartlarında adaptasyonu üzerine bir araştırma
A research on adaptation of Goji berry (Lycium barbarum L.) in the Konya ecological conditions
  1. Tez No: 565566
  2. Yazar: NURCİHAN ÇATAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma 2017-2018 yıllarında, farklı Kurt üzümü çeşitlerinin (NQ1, NQ7, NQ9, Damaye) ve Lycium ruthenicum M. türünün, Konya ekolojik şartlarında adaptasyon kabiliyetlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, çalışma boyunca bitkilerin fenolojik, morfolojik, pomolojik ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 2018 yılında ilk çiçeklenme 13 Nisan (Damaye ve NQ9) ve 14 Nisan (NQ1) tarihlerinde gerçekleşirken, ilk hasat Damaye (19 Mayıs) çeşidinde yapılmıştır. Bitkilerde ilk yaprak dökümü 14 Ekim (Lycium ruthenicum M.) ve 15 Ekim (NQ1 ve NQ7) tarihlerinde görülmüştür. 2018 yılı verilerine göre, çeşitlerin meyve ağırlıklarının 0.66 g (Damaye) ile 1.12 g (NQ9), meyve eninin 8.55 mm (Damaye) ile 9.66 mm (NQ9) ve meyve boyunun 15.09 mm (NQ1) ile 25.89 mm (NQ9) arasında değiştiği tespit edilmiştir. En yüksek SÇKM içeriği %21.13 ile NQ7 çeşidinde bulunurken, bunu %20.33 ile Damaye çeşidi takip etmiştir. C vitamini miktarı bakımından 127.58 mg/100 g ile NQ9 çeşidi ve 144.14 mg/100 g ile Damaye çeşidi en yüksek değerleri almıştır. Çeşitler, bitki başına düşen verim bakımından incelendiklerinde NQ9 çeşidi 9.64 g/bitki ile ön plana çıkarken, bunu 7.36 g/bitki ile NQ7 ve 6.69 g/bitki ile Damaye çeşitleri takip etmiştir. İki yıllık sonuçlara göre Kurt üzümü için Konya ekolojisinde en verimli çeşitler NQ9, NQ7 ve Damaye olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the adaptation capacities of different Goji berry varieties (NQ1, NQ7, NQ9 and Damaye) and Lycium ruthenicum M. under the ecological conditions of Konya. In this purpose, the phenolic, morphological, pomological and chemical characteristics of plants were examined throughout the study. According to the results of the research, the first flowering took place on April 13 (Damaye and NQ9) and April 14 (NQ1) in 2018, while the first harvest was made in Damaye variety (May 19). The first defoliation in plants was seen on October 14 (Lycium ruthenicum M.) and October 15 (NQ1 and NQ7). According to 2018 data, it was determined that, for the varieties studied, fruit weights ranged between 0.66 g (Damaye) and 1.12 g (NQ9), fruit width ranged between 8.55 mm (Damaye) and 9.66 mm (NQ9), and fruit length ranged between 15.09 mm (NQ1) and 25.89 mm (NQ9). While the highest brix content was found in NQ7 variety with 21.13%, it was followed by Damaye variety with 20.33%. In terms of the amount of vitamin C, the highest values were found to be 127.58 mg/100 g and 144.14 mg/100 g in NQ9 and Damaye varieties, respectively. When the varieties were examined in respect to yield per plant, NQ9 variety came to the forefront with 9.64 g/plant, it was followed by NQ7 and Damaye varieties with 7.36 g/plant and 6.69 g/plant, respectively. According to two years' data, the most productive varieties of Goji berry for the ecology of Konya were determined as NQ9, NQ7 and Damaye.