Firmaların teknoparktan beklentileri: Zonguldak ili örneği
Expectations of companies from technopark: The case of Zonguldak province
- Tez No: 583273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünyadaki bütün ülkelerde ve Türkiye'de dâhil olmak üzere araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yürütüldüğü kurumların başında üniversiteler bulunmaktadır. Üniversite çatısı altında yapılan Ar-Ge faaliyetlerinin sanayiye aktarılarak ürüne dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğini sağlayan yerler ise teknoparklardır. Teknoparklar, bilginin ticarileştirip yayılmasını sağlayan aracı kurumlar olarak görülmektedir. Teknoparklarda küçük ve orta ölçekli firmaların yeni teknolojilere ayak uydurabilmesi, nitelikli eleman ve iş imkânının sağlanması, teknoloji transferleri yoluyla uluslararası işbirliklerinin oluşturulması temel amaç olarak görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Zonguldak Teknoparkı'ndan Zonguldak ilinde bulunan firmaların beklentileri araştırılmaktadır. Bu konu üzerine daha önce Zonguldak ilinde bir çalışma yapılmamıştır. Bu da çalışmayı farklı kılan önemli bir özellik olmuştur. Bu çalışmada anket yardımı ile 126 firmaya ulaşılmıştır. Anket, Zonguldak ilinde faaliyet gösteren firmalara yönelik oluşturulan 32 sorudan oluşmaktadır. Anket soruları 20 pilot uygulama ile güvenilirlik analizi ile test edilerek düzenlenmiştir. Anket sonuçları SPSS paket programındaki veri tabanına aktarılarak t testi, f testi, basit regresyon analizi ve korelasyon analizleri ile yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, firmaların çoğunun Zonguldak Teknoparkı hakkında bilgisi olmadığı, teknopark bünyesinde bulunmak isteyen firmaların artışta olduğu ve firmaların çoğunun teknoparktan beklentilerinin yeni ürün geliştirmede destek almak istedikleri yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca firmaların teknoparktan beklentilerinde yeni iş sahalarının açılmasının sağlanarak işsizlik sorunun azaltılması, bölgesel ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ithalat oranının azalması da firmaların beklentileri arasında yer almaktadır. Teknopark yeni kurulduğu için sonuçlar istenildiği gibi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Research and development in the world, including in all countries and Turkey (R & D) institutions where there are universities beginning of an intensive activities are conducted. It is of utmost importance that the R & D activities carried out under the university roof are transferred to the industry and turned into products. Technoparks provide cooperation between the university and industry. Technoparks are seen as intermediary institutions that ensure the commercialization and dissemination of information. The main objective of the Technoparks is to enable small and medium sized companies to keep up with new technologies, to provide qualified personnel and job opportunities, and to create international cooperation through technology transfers. In this context, the aim of this study is to investigate the expectations of the companies in Zonguldak from Zonguldak Technopark operating under the structure of Zonguldak Bülent Ecevit University. A study on this subject has not been conducted in Zonguldak before. This is an important feature that makes the study different. In this study, 126 companies were reached with the help of survey. The questionnaire consists of 32 questions for companies operating in Zonguldak province. The questionnaire was designed and tested by reliability analysis with 20 pilot applications. The results of the survey were transferred to the database in SPSS package program and interpreted with t test, f test, simple regression analysis and correlation analysis. As a result of the study, it was found that most of the companies do not know about the Zonguldak Technopark, the companies that want to be in the technopark are increasing and the expectations of most of the companies from the technopark want to get support in developing new products. In addition, it is among the expectations of the firms to reduce the unemployment problem by providing the opening of new business areas in the expectations of the technopark, to ensure the regional economic development and to decrease the import rate. As Teknopark was newly established, the results were found as desired.